Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna z dżihadystami w Iraku. Brytyjski minister nie wierzy w skuteczność ataków lotniczych

0
Podziel się:

Aby pokonać Islamskie Państwo, do akcji muszą przystąpić iracki naród, irackie siły bezpieczeństwa i iracki rząd - powiedział Philip Hammond

Wojna z dżihadystami w Iraku. Brytyjski minister nie wierzy w skuteczność ataków lotniczych
(US Air Force / Flickr (CC BY-NC 2.0))

Brytyjski minister spraw zagranicznych przyznał, że sojusznicze bombardowania nie wystarczą, by pokonać dżihadystów w Iraku. Philip Hammond wypowiedział się podczas wizyty w Bagdadzie, gdzie spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Ibrahimem al-Jaafarim.

_ - Aby pokonać Islamskie Państwo, do akcji muszą przystąpić iracki naród, irackie siły bezpieczeństwa i iracki rząd _ - powiedział Philip Hammond na wspólnej konferencji prasowej z ministrem al-Jaafarim. I dodał: _ Zawsze rozumieliśmy, że sama kampania powietrzna nie zadecyduje o powstrzymaniu Islamskiego Państwa. Ale zatrzymała jego postępy, zmusiła je do zmiany taktyki, wykrusza jego siłę militarną i ekonomiczną. _

Wydarzenia dnia postawiły jednak znak zapytania nad tymi zapewnieniami. Pomimo wsparcia powietrznego, iracka armia oddała Islamskiemu Państwu kolejne miasto, Hit, położone na zachodzie kraju. Spowodowało to ucieczkę 180 tysięcy mieszkańców.

Jak dotąd najbardziej efektywny opór Islamskiemu Państwu stawiają iraccy Kurdowie. Brytyjski rząd - i inni sojusznicy - dozbrajają i szkolą kurdyjskich peszmergów, ale żywią obawy przed ich separatyzmem. Minister Hammond wystąpił więc z dość niezwykłą sugestią, że wrześniowe referendum w Szkocji powinno natchnąć Irakijczyków do zachowania jedności.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykanie popierają ataki w Iraku Jeszcze w lipcu poparcie dla bombardowań pozycji sunnickich bojowników w Iraku nie przekraczało 45 proc.
Tutaj dżihadyści rekrutowali żołnierzy Parlament Kosowa ma wkrótce przyjąć ustawę zabraniającą obywatelom tego państwa, pod karą 15 lat więzienia, udziału w wojnach i powstaniach toczących się za granicą.
Wielka Brytania bombarduje Państwo Islamskie "Wstępnie oceniamy, że oba ataki były udane."
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)