Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna w Iraku. Państwo Islamskie uwolniło co najmniej 200 jazydów

0
Podziel się:

Wydaje się, iż zostali uwolnieni, ponieważ stanowili zbyt duży ciężar dla IS. - Prawdopodobnie zbyt kosztowne było żywienie i ich utrzymanie - wskazał dowódca peszmergów, jak nazywani są kurdyjscy bojownicy.

Wojna w Iraku. Państwo Islamskie uwolniło co najmniej 200 jazydów
(Zoriah/Flickr)

Po pięciu miesiącach przetrzymywania Państwo Islamskie (IS) uwolniło co najmniej 200 jazydów - poinformował dowódca kurdyjskich sił na północy Iraku gen. Szirko Fatih. Wszyscy są w złym stanie zdrowia i niedożywieni; widać, że są ofiarami nadużyć.

Bojownicy z IS przewieźli zakładników z Tal Afar, miasta na północy Iraku, gdzie byli przetrzymywani przez ostatnie pięć miesięcy, do miejsca położonego nieopodal Irbilu, stolicy irackiego Kurdystanu - sprecyzował gen. Fatih.

Dodał, że wydaje się, iż zostali uwolnieni, ponieważ stanowili zbyt duży ciężar dla IS. - _ Prawdopodobnie zbyt kosztowne było żywienie i ich utrzymanie _ - wskazał dowódca peszmergów, jak nazywani są kurdyjscy bojownicy. Wczoraj uwolnione osoby zostały zabrane przez kurdyjskie władze na przesłuchanie.

Jazydzi to wyznawcy synkretycznej religii, powstałej w XII wieku z połączenia wierzeń indoirańskich, judaizmu, nestorianizmu i islamu.

W sierpniu ub.r., gdy Państwo Islamskie przejęła miasto Sindżar na północy Iraku, niedaleko granicy z Syrią, do ucieczki zmuszone zostały dziesiątki tysięcy jazydów. Kilkaset osób, w tym zwłaszcza kobiety, zostało przez IS zatrzymanych i uwiezionych. Później irackie władze i organizacje międzynarodowe informowały, że jazydzie kobiety i dzieci sprzedawano jako niewolników.

Według ONZ około 50 tys. jazydów, w tym połowa dzieci, uciekło z górzystych terenów wokół Sindżaru podczas ofensywy IS. Niektórzy wciąż tam pozostają. Sindżar był jednym ze skupisk jazydów.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy dżihadyści z sunnickiej organizacji zbrojnej Państwo Islamskie opanowali znaczne tereny w Syrii i Iraku i utworzyli tam kalifat. Ofensywę IS odpiera z powietrza koalicja międzynarodowa pod dowództwem sił USA.

Czytaj więcej w Money.pl
Sukcesy Kurdów i sił bezpieczeństwa w Iraku USA i ich sojusznicy kontynuowali tego dnia naloty na pozycje IS.
Transport niemieckiej broni dotarł do Kurdów Jak poinformowała Bundeswehra, w transporcie znalazły się m.in. wyrzutnie przeciwpancerne, karabiny szturmowe i amunicja.
Polska nie odpowie na wezwanie. Nie ruszy na Irak Prezydent USA Barack Obama zapowiedział, że USA poprowadzą "szeroką koalicję" do kampanii mającej na celu wyeliminowanie bojowników Państwa Islamskiego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)