Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna w Iraku. Australia przyłącza się do międzynarodowych nalotów

0
Podziel się:

Poza nimi w kraju ma stacjonować 200 żołnierzy sił lądowych.

Wojna w Iraku. Australia przyłącza się do międzynarodowych nalotów

Działania będą prowadzone w ramach międzynarodowej koalicji walczącej z Państwem Islamskim (IS) - postanowiły władze.

W operacji weźmie udział sześć myśliwców wielozadaniowych F/A-18F Super Hornet, które już dwa tygodnie temu zostały wysłane do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Decyzję o ich wykorzystaniu podjął australijski komitet bezpieczeństwa, w skład którego wchodzi siedmiu ministrów rządu Tony'ego Abbotta. Wcześniej oficjalnie z prośbą o pomoc wystąpił do władz Canberry rząd w Iraku. Nie podano jednak dokładnej daty rozpoczęcia operacji.

_ - Tak, to rozmieszczenie (samolotów) ma charakter bojowy, jednak nasza misja ma na celu ochronę irackiej ludności cywilnej i samych Australijczyków przed morderczym szaleństwem kultu śmierci wyznawanego przez ISIL (Islamskie Państwo Iraku i Lewantu - poprzednia nazwa jaką posługiwało się IS). Zagrożenie ze strony ISIL musi być zminimalizowane, zarówno w domu jak i poza granicami, dlatego w narodowym interesie Australii leży rozpoczęcie tej operacji _ - mówił tego samego dnia Abbott.

Australijskie władze zapowiedziały również, że w najbliższym czasie ilość samolotów bojowych może być zwiększona do ośmiu. Poza nimi w Iraku ma stacjonować 200 żołnierzy sił lądowych, których zadaniem będzie szkolenie irackiej armii. Premier wykluczył jednak możliwość wykorzystania ich w walkach z dżihadystami.

W bombardowaniu pozycji organizacji IS w Iraku uczestniczą także Francja, USA i Wielka Brytania. W ostatnich miesiącach islamiści z IS przejęli znaczne obszary w Iraku i Syrii i utworzyli na tych terenach kalifat.

Czytaj więcej w Money.pl
Wojna z Państwem Islamskim. Francja wyśle dodatkowe wsparcie Za pomocą okrętów i myśliwców chce wzmocnić swe siły zaangażowane w walkę w Iraku.
Chcą zabierać dokumenty dżihadystom Władze Niemiec rozważają możliwość odbierania dowodów osobistych osobom planującym wyjazd do Syrii i Iraku w celu udziału w walce po stronie Państwa Islamskiego.
Wojna z Państwem Islamskim. Turcja też będzie walczyć Tamtejszy parlament zdecydowaną większością zaaprobował projekt pozwalający armii na interwencję zbrojną przeciwko dżihadystom.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)