Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jerzy Malczyk
|

Wojna na Ukrainie. Tak rekrutują Rosjanie

0
Podziel się:

Rosja kategorycznie zaprzecza, jakoby jej żołnierze brali udział w walkach na wschodzie Ukrainy.

Wojna na Ukrainie. Tak rekrutują Rosjanie
(Bohan Shen / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))
bEKWwWbp

Komitet Matek Żołnierzy w Petersburgu twierdzi, że otrzymuje coraz więcej skarg od rodziców żołnierzy poborowych utrzymujących, iż ich synowie są zmuszani do podpisywania kontraktów, a następnie przerzucani do obwodu rostowskiego, na granicy z Ukrainą.

Poinformował o tym dziennik _ Kommiersant _, zaznaczając, że petersburski Komitet Matek Żołnierzy zwrócił się już w tej sprawie do rzeczniczki praw człowieka (ombudsmana) Federacji Rosyjskiej Ełły Pamfiłowej.

Komitet Matek Żołnierzy to działająca od 1989 roku organizacja pozarządowa (NGO) walcząca o przestrzeganie praw człowieka w Siłach Zbrojnych FR.

bEKWwWbr

Moskiewska gazeta przekazała, że w końcu grudnia 2014 i na początku stycznia 2015 roku Komitet Matek Żołnierzy w Petersburgu otrzymał ponad 20 skarg z kilku regionów FR - obwodów leningradzkiego, niżnienowogrodzkiego, kurskiego i murmańskiego. Autorzy twierdzą, że poborowi są zmuszani do przechodzenia na służbę kontraktową za pomocą perswazji lub gróźb.

Ojciec jednego z rekrutów powiedział _ Kommiersantowi _, że przekonując jego syna do podpisania kontraktu, dowódca argumentował, że później można go będzie rozwiązać, a potrzebę podpisania kontraktu tłumaczył tym, że poborowych nie wolno wysyłać na dłuższy czas poza miejsce służby.

Petersburski Komitet Matek Żołnierzy utrzymuje, że zwracał się już o wyjaśnienia do Ministerstwa Obrony FR, jednak nie otrzymał odpowiedzi.

Obrońcy praw człowieka obawiają się powtórzenia wydarzeń z sierpnia 2014 roku, kiedy to w nie wyjaśnionych do dzisiaj okolicznościach zginęło kilku żołnierzy 18. brygady zmotoryzowanej, skierowanych do Rostowa nad Donem z Czeczenii. Członek Rady ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka przy prezydencie Rosji Siergiej Kriwienko oświadczył wówczas, że _ są dane, iż polegli w walkach, prawdopodobnie na terytorium Ukrainy _.

bEKWwWbx

Rosja kategorycznie zaprzecza, jakoby jej żołnierze brali udział w walkach na wschodzie Ukrainy.

Czytaj więcej w Money.pl
Kuczma zdradza szczegóły rozmów pokojowych Przedstawiciel Ukrainy mówi, że obecnie czeka na reakcję Moskwy. Jeszcze w sobotę prezydent Putin wyrażał nadzieję, że rozmowy przyniosą rezultat.
Nowy "konwój humanitarny" na Ukrainie Do Doniecka przyjechało 85 ciężarówek, zaś do Ługańska - 90.
"Polska gotowa sprzedawać broń Ukrainie" - Jesteśmy otwarci. To jest biznes - mówił szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna.
bEKWwWbS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)