Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
relacje rosja-nato
26.01.2015 18:15

Wojna na Ukrainie. Szef NATO: słowa Putina o "natowskiej legii" to nonsens

- Nie ma żadnej "legii natowskiej". Obce siły na Ukrainie to Rosjanie - mówi Jens Stoltenberg.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Słowa prezydenta Rosji Władimira Putina o _ natowskiej legii _ walczącej na wschodzie Ukrainy to nonsens - oznajmił w poniedziałek w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg (na zdjęciu) po zwołanym na wniosek Kijowa nadzwyczajnym posiedzeniu Komisji NATO-Ukraina.

- _ Nie ma żadnej "legii natowskiej". Obce siły na Ukrainie to Rosjanie. Problemem jest to, że na Ukrainie są rosyjskie siły, a Rosja wspiera separatystów sprzętem _ - dodał.

Wcześniej w poniedziałek Putin na spotkaniu ze studentami uczelni górniczej w Petersburgu powiedział, że na Ukrainie obok regularnej ukraińskiej armii walczą _ ochotnicze nacjonalistyczne bataliony _, które nazwał _ legią natowską _.

Stoltenberg oświadczył, że agresywne działania i prowokacyjne wypowiedzi separatystów stoją w sprzeczności z zawartym we wrześniu 2014 roku w Mińsku porozumieniem o zawieszeniu broni. Mówił też, że mimo powtarzanych przez Rosję zapewnień na temat szukania pokojowego rozwiązania konfliktu, Moskwa nadal zapewnia separatystom wsparcie - szkolenie, wyposażenie i ludzi. _ _

_ - W ostatnich tygodniach Rosja dostarczyła separatystom setki sztuk zaawansowanego sprzętu bojowego, w tym systemy rakietowe, ciężką artylerię, czołgi, transportery opancerzone i systemy walki radioelektronicznej _ - powiedział sekretarz generalny NATO.

Wezwał też Rosję do natychmiastowego zaprzestania wspierania separatystów i destabilizowania Ukrainy oraz do wypełniania swoich międzynarodowych zobowiązań. Zaapelował też do wszystkich stron konfliktu o bezzwłoczne działania na rzecz osiągnięcia pokojowego rozwiązania konfliktu, zgodnie z porozumieniem z Mińska. _ _

_ - Niezależna, suwerenna i stabilna Ukraina, konsekwentnie dążąca do demokracji i rządów prawa jest kluczem do bezpieczeństwa w obszarze euroatlantyckim _ - podkreślił Stoltenberg, zapewniając o poparciu Sojuszu dla Kijowa. Jak powiedział, konfliktu na Ukrainie nie da się rozwiązać w sposób militarny.

Stoltenberg mówił m.in. o wsparciu NATO dla sankcji ekonomicznych nałożonych na Rosję przez Unię Europejską, Stany Zjednoczone i inne kraje. _ - Myślę, że sankcje ekonomiczne są ważne, bo jasno pokazują Rosji, że naruszanie prawa międzynarodowego i niewypełnianie zobowiązań międzynarodowych kosztuje. To jest ważne _ - ocenił.

W swoim oświadczeniu szef NATO podkreślił też straty wśród ludności cywilnej w Mariupolu - 30 zabitych i około 100 rannych - i zaznaczył, że sobotni atak został przeprowadzony z terytorium kontrolowanego przez separatystów wspieranych przez Rosję. _ Takie nieprzemyślane ataki są nieuzasadnione i nie do przyjęcia _ - powiedział.

Już w sobotę Stoltenberg oświadczył, że doszło do znacznej eskalacji walk na wschodniej Ukrainie i wiele wskazuje na dużą ofensywę separatystów w różnych miejscach w obwodach donieckim i ługańskim. Sekretarz generalny NATO zarzucił rosyjskim wojskom, że wspierają separatystów na Ukrainie zaawansowaną bronią, w tym systemami obrony przeciwlotniczej.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin okarża Kijów o przedłużającą się wojnę - _ Niestety oficjalne władze kijowskie nie chcą rozwiązania środkami politycznymi _ - uważa prezydent Rosji.
Tusk o Ukrainie: Koniec złudzeń Szef Rady Europejskiej rozmawiał z prezydentem Ukrainy o tym, co może zrobić wspólnota międzynarodowa w obliczu nasilenia przemocy na wschodzie Ukrainy.
Ukraina: Separatyści ostrzelali... separatystów W wymianie ognia między rywalizującymi ze sobą ugrupowaniami bojowników zginął lider jednej z grup.
Tagi: relacje rosja-nato, relacje rosja-nato, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz