Notowania

wojna na ukrainie
19.11.2014 17:59

Wojna na Ukrainie. Siergiej Ławrow wytyka błędy NATO

- Jesteśmy przekonani (...) o tym, że niepohamowane i bezustanne rozszerzanie NATO jest błędem - powiedział szef MSZ Rosji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(UN Geneva/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Minister spraw zagranicznych Rosji oświadczył, że błędem jest jego bezustanna ekspansja. Podkreślił, że neutralny status Ukrainy jest sprawą kluczową dla jej własnych interesów narodowych.

_ - Jesteśmy przekonani (...) o tym, że niepohamowane i bezustanne rozszerzanie NATO jest błędem, naruszającym stabilność Europy _ - powiedział Ławrow na konferencji prasowej ze swym węgierskim odpowiednikiem Peterem Szijjarto, który jest w Moskwie z wizytą.

Nawiązując do Ukrainy, Ławrow oświadczył, że rezygnacja Kijowa z neutralności byłaby _ kursem na rozwiązanie siłowe _ w Donbasie. Przedstawiciele władz w Kijowie, którzy opowiadają się za rezygnacją (kraju) z neutralności, robią to w celu rozwiązania siłą konfliktu na południu i wschodzie Ukrainy - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji po rozmowach z ministrem spraw zagranicznych Węgier.

_ - Działacze w obecnym kierownictwie ukraińskim, którzy występują o rezygnację z neutralności, w większości nie ukrywają, że jest im to niezbędne po to, by rozwiązać problem wschodu i południa drogą siłową i w dalszym ciągu walczyć, jak mówią, z Rosją jako głównym przeciwnikiem _ - oświadczył Ławrow na konferencji prasowej z Szijjarto.

Zdaniem Ławrowa _ radykalni nacjonaliści w Kijowie powzięli zamiar wykorzenienia wszystkiego, co rosyjskie w ukraińskiej historii, wszystkich wartości, które Rosjanie na Ukrainie wyznawali od niepamiętnych czasów _.

Ławrow powiedział też, że gdy znikła organizacja Układu Warszawskiego (rozwiązana w r. 1991, utworzona w r. 1955 z inicjatywy ZSRR i kontrolowana przez Moskwę organizacja o charakterze politycznym i militarnym - PAP), można było OBWE uczynić ucieleśnieniem idei wspólnego bezpieczeństwa, lecz NATO wybrało inną drogę - rozszerzenia na wschód.

Po rozmowach z węgierskim ministrem szef rosyjskiej dyplomacji pochwalił Budapeszt, mówiąc, że od pierwszych dni członkostwa w Unii Europejskiej i w NATO Węgry zachowywały się odpowiedzialnie i nigdy - w odróżnieniu od innych państw, niewymienionych przez Ławrowa - nie próbowały wykorzystywać udziału w tych organizacjach do narzucania im _ zideologizowanego i rusofobicznego _ podejścia.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie ofensywa na Ukrainie? Zima to nie czas na walki - oceniają komentatorzy.
Merkel chce przycisnąć Putina ws. Ukrainy _ Naruszanie integralności Ukrainy jest niepokojące. Porozumienie z Mińska nie jest przestrzegane _.
USA i UE uderzą w Rosję kolejnymi sankcjami? Przyjęte przez prezydenta USA dekrety pozwalają na szybkie i łatwe rozszerzenie listy osób czy firm objętych karami. Podobne prawo ma też UE.
Tagi: wojna na ukrainie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz