Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie. Separatyści szykują kolejne uderzenie

0
Podziel się:

- Wojska rosyjsko-terrorystyczne gromadzą siły do dalszych działań ofensywnych na kierunku debalcewskim i mariupolskim - powiedział przedstawiciel Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

OBWE ocenia zniszczenia po starciach w Debalcewie
OBWE ocenia zniszczenia po starciach w Debalcewie (PAP/EPA)

Oddziały prorosyjskich separatystów szykują się do uderzenia na ukraińskie siły rządowe w okolicach miast Debalcewe i Mariupol w obwodzie donieckim - oświadczył w sobotę przedstawiciel Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Wołodymyr Polowyj.

_ - Według danych operacyjnych wojska rosyjsko-terrorystyczne gromadzą siły do dalszych działań ofensywnych na kierunku debalcewskim i mariupolskim _ - powiedział na konferencji prasowej w Kijowie.

Polowyj poinformował, że przez kontrolowane przez separatystów przejścia graniczne aktywnie przerzucana jest z Rosji na Ukrainę broń, amunicja i paliwo. W regionie, w którym działają rebelianci, zauważono większą liczbę czołgów, transporterów opancerzonych oraz wyrzutni rakietowych Grad i Uragan (Huragan).

Polowyj oświadczył, że z położonego na północny wschód od Doniecka miasta Debalcewe wywożona jest ludność cywilna. Dodał, że w sobotę obowiązuje tam porozumienie o wstrzymaniu ognia. Reprezentant separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej Eduard Basurin oznajmił z kolei, że w sobotę ewakuacja mieszkańców miasta nie jest planowana.

Przedstawiciel RBNiO poinformował na spotkaniu z dziennikarzami, że ostatniej doby w walkach z separatystami zginęło pięciu, a rannych zostało 26 ukraińskich żołnierzy.

OBWE domaga się większej swobody w działaniu

Sekretarz generalny Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) Lamberto Zannier wystąpił w sobotę z postulatem zapewnienia jej nieskrępowanego dostępu do całej granicy ukraińsko-rosyjskiej.

_ - W przeciwnym razie będziemy ustawicznie mieli do czynienia z dostawami broni lub pogłoskami o dostawach broni. Podsycać to będzie konflikt wciąż na nowo _ - powiedział niemieckiemu dziennikowi _ Die Welt _ 61-letni włoski dyplomata, który stoi na czele OBWE od czerwca 2011 roku.

Zannier podkreślił, że w negocjacjach między stronami konfliktu na Ukrainie musi jak najszybciej dojść do kompromisu. _ - Potrzebujemy politycznego przełomu, by móc na miejscu wypełniać naszą misję. Jeśli to się nie uda, konflikt ten będzie się tylko rozszerzał i paraliżował kraj _ - ostrzegł.

Zaapelował też do negocjatorów o posługiwanie się konkretnym językiem. _ - Ważne jest, by porozumienie w sprawie realizacji postanowień pokojowych z Mińska było możliwie precyzyjne. Należy dokładnie ustalić, z którego korytarza musi zostać wycofana broń, byśmy mogli to w ogóle nadzorować _ - wskazał Zannier.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie ofensywa na Ukrainie? Zima to nie czas na walki - oceniają komentatorzy.
"Putin odpowiedzialny za spokój na Ukrainie" - _ Uzgodnione przez strony konfliktu zawieszenie broni musi być wreszcie przestrzegane w całości _ - przestrzega kanclerz Niemiec.
MSZ wzywa do wyjazdu ze wschodu Ukrainy Chodzi przede wszystkim o obwody doniecki i ługański, a także półwysep krymski.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)