Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wojna na Ukrainie. Putin wzywa strony konfliktu do przerwania walk

- Prezydent jest poważnie zaniepokojony trwającymi działaniami bojowymi i rozlewem krwi - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Podziel się
Dodaj komentarz
(World Economic Forum)

Prezydent Rosji Władimir Putin (na zdjęciu) jest poważnie zaniepokojony trwającym rozlewem krwi na wschodzie Ukrainy i wzywa strony konfliktu do wstrzymania działań bojowych - oświadczył w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

_ - Prezydent jest poważnie zaniepokojony trwającymi działaniami bojowymi i rozlewem krwi. Wzywa wszystkie strony konfliktu do przerwania walk i wszelkich form przemocy _ - powiedział Pieskow, którego cytuje agencja RIA-Nowosti.

Jego wypowiedź przytoczyła też agencja TASS. Przekazała ona również komentarz innego przedstawiciela Kremla, który, zastrzegając sobie anonimowość, oznajmił, że zgadza się z twardym stanowiskiem zajętym w Mińsku przez przedstawicieli Donbasu i z ich poniedziałkowymi oświadczeniami.

_ - Na tle tego, co się dzieje, na tle zakrojonych na szeroką skalę działań bojowych z ich logiką trudno się nie zgodzić. Ich twarde stanowisko można w pełni zrozumieć _ - cytuje TASS kremlowskiego urzędnika.

Rozmówca agencji przypomniał, że w mińskich rozmowach uczestniczył także ambasador Rosji w Kijowie Michaił Zurabow. _ - Dołożył on wielu starań, aby nakłonić reprezentantów pospolitego ruszenia do kontynuowania negocjacji. Jednocześnie w obecnej sytuacji wszelki potencjał wpływu ma swoje granice _ - podkreślił przedstawiciel Kremla. Mianem _ pospolitego ruszenia _ w Rosji określa się prorosyjskich rebeliantów walczących na wschodzie Ukrainy z siłami rządowymi.

W sobotę fiaskiem zakończyło się spotkanie w Mińsku grupy kontaktowej ds. kryzysu na Ukrainie (OBWE, Rosja, Ukraina). Było ono poświęcone wdrażaniu porozumienia pokojowego z września ubiegłego roku. Członek grupy, były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma poinformował, że konsultacje zostały zerwane przez separatystów.

Natomiast przywódca samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Ołeksandr Zacharczenko w poniedziałek zapowiedział, że dopóki Kijów nie wyznaczy swojego oficjalnego przedstawiciela w grupie kontaktowej, nie będą prowadzone z Ukrainą rozmowy w formacie mińskim. - _ Eksprezydent Ukrainy Leonid Kuczma to prywatna osoba _ - dodał Zacharczenko.

Podpisane 19 września w Mińsku memorandum przewiduje m.in. zawieszenie broni, utworzenie zdemilitaryzowanej strefy buforowej na wschodzie Ukrainy, z której ma zostać wycofana broń ciężka, oraz rozmieszczenie w strefie zawieszenia broni misji monitoringowej OBWE.

Czytaj więcej w Money.pl
Separatyści zmobilizują 100 tysięcy osób Te zapowiedzi mogą wskazywać, że separatystom walczącym z ukraińskimi siłami na wschodzie kraju brakuje ludzi.
"Polska gotowa sprzedawać broń Ukrainie" - Jesteśmy otwarci. To jest biznes - mówił szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna.
Separatyści ostrzelali donieckie lotnisko W walkach o port lotniczy zginęło dwóch ukraińskich wojskowych. Ukraińcom udało się rozszerzyć kontrolowane przez siebie terytorium.
Tagi: wojna na ukrainie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz