Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie. "Putin chciał krwawego stłumienia Majdanu"

0
Podziel się:

Radosław Sikorski, który w ubiegłym roku jako szef MSZ negocjował w Kijowie z Janukowyczem, powiedział, że wie o tym z nieoficjalnych źródeł.

Wojna na Ukrainie. "Putin chciał krwawego stłumienia Majdanu"
(Bohan / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Władimir Putin miał naciskać na poprzedniego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, aby ten krwawo rozprawił się z demonstrantami na kijowskim Majdanie. Mówi o tym marszałek Sejmu Radosław Sikorski w wywiadzie dla niemieckiej gazety _ Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung _.

Zdaniem Sikorskiego, rosyjski prezydent wywierał presję na Janukowycza i nakłaniał go do stłumienia protestów na Majdanie. W rozmowach telefonicznych Putin miał przekonywać ukraińskiego prezydenta, że ten powinien uderzyć _ naprawdę mocno _.

Radosław Sikorski, który w ubiegłym roku jako szef polskiej dyplomacji negocjował w Kijowie z Janukowyczem, powiedział, że wie o tym z nieoficjalnych źródeł. Gazeta cytuje także obecnego premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka, który stwierdził, że ma przeczucie, że to prawda. Zdaniem Jaceniuka ucieczka Wiktora Janukowycza z Kijowa nie była jedynie wynikiem paniki, ale częścią planu, który miał wpędzić ukraińską opozycję w pułapkę. Władze liczyły na to, że po wyjeździe prezydenta tłum zajmie i podpali parlament.

Zdaniem Jaceniuka mogło chodzić nawet o spowodowanie zagrożenia dla zagranicznych ministrów ministrów spraw zagranicznych, którzy byli wówczas w Kijowie. Byłoby dla Janukowycza pretekstem do brutalnego stłumienia rzekomego faszystowskiego puczu w stolicy - powiedział Jaceniuk.

Czytaj więcej w Money.pl
Notowania Putina lepsze niż półtora roku temu Z sondażu wynika, że notowania Putina znacznie wzrosły w ciągu ostatniego półtora roku. W kwietniu 2013 r. tylko 23 proc. respondentów chciało, by Putin był prezydentem następną kadencję.
Rosja chce skłócić kraje UE? Chodzi o mięso Zamieszanie wywołała informacja francuskiego ministerstwa rolnictwa, które ogłosiło, że zawarło z Rosją porozumienie o wznowieniu eksportu do tego kraju wieprzowiny.
Ministerstwo stanęło murem za Sikorskim _ - Chodzi o to, żeby nasz przekaz, z którym chcemy dotrzeć do partnerów, był jak najbardziej efektywny i najwyższej jakości - _mówi rzecznik MSZ.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)