Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie. Poroszenko domaga się wycofania Rosjan

0
Podziel się:

Petro Poroszenko oświadczył, że jego kraj realizuje postanowienia wrześniowego porozumienie z Mińska.

Wojna na Ukrainie. Poroszenko domaga się wycofania Rosjan
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))
bEJXuSzp

Prezydent Ukrainy domaga się wycofania rosyjskich wojsk z terytorium kraju. Na podsumowującej rok konferencji prasowej prezydent Petro Poroszenko oświadczył, że jego kraj realizuje postanowienia wrześniowego porozumienie z Mińska.

To przerwanie ognia, wycofanie wojsk, wymiana jeńców i powołanie nowych władz obwodu donieckiego i ługańskiego. Porozumienie obowiązuje jednak obie strony - podkreślił Poroszenko.

- _ Wszystko tam ustalono, wszyscy wzięli na siebie zobowiązania i tematem ewentualnych rozmów w Mińsku powinna być realizacja tych zobowiązań. Ukraina uważa, i takie jest też stanowisko społeczności międzynarodowej, że trzeba dokonać przeglądu wykonania porozumień z Mińska. Powinien on doprowadzić do tego, aby zostały szybko zrealizowane _- powiedział prezydent Ukrainy.

bEJXuSzr

Ukraiński prezydent dodał, że jego kraj domaga się od Rosji wycofania wojsk i zamknięcia granicy z Ukrainą tak, aby nie mogły przez nią przenikać uzbrojone grupy.
Poroszenko zapowiedział, że 15 stycznia spotka się w stolicy Kazachstanu Astanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, prezydentem Francji Francois Hollandem i z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Będą to rozmowy w "formacie normandzkim", od czerwcowego spotkania tych polityków w Normandii. Poroszenko nie wykluczył jednak rozmów w innym formacie:

- _ Myślimy też o powrocie do "formatu genewskiego". Uczestniczyłby w nim prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama, z którym już o tym rozmawiałem, i nowi przywódcy Unii Europejskiej: Jean-Claude Juncker i Donald Tusk, którzy wyrazili gotowość uczestnictwa w ukraińskich rozmowach pokojowych _- wyjaśniał.

Petro Poroszenko oświadczył, że chce reformować kraj tak, aby spełniła kryteria przynależności do Unii Europejskiej i NATO. Gdy te kryteria będą spełnione, naród zdecyduje, czy chce uczestnictwa w NATO - oświadczył prezydent dodając, że nastąpi to w ciągu 5-6 lat. Poroszenko podpisał uchwaloną przez parlament ustawę, pozwalającą na starania Ukrainy o wejście do instytucji europejskich.

Czytaj więcej w Money.pl
Kuczma negocjował z Rosją. Rozwiązał konflikt? Co ustalono na trwających pięć i pół godziny rozmowach, zamkniętych dla mediów?
Udany debiut czy kompromitacja Tuska? _ Najlepsze, co przychodzi mi do głowy to tekst z Kabaretu Starszych Panów Ireny Kwiatkowskiej "albowiem prysły zmysły" _ - przekonuje jeden z polityków opozycji.
Wenderlich wzruszony do łez. "To przełom" Polityk SLD powiedział, że wierzy iż Ukraina znajdzie się w Unii Europejskiej, szybciej niż później.
bEJXuSzS
KOMENTARZE
(0)