Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie. Polski były wiceminister o Ukrainie

0
Podziel się:

Kowal wyjaśnił, że Ukraina powinna otrzymać od Zachodu całościowy pakiet, który pokazywałby wszystkie możliwości wspierania.

Wojna na Ukrainie. Polski były wiceminister o Ukrainie
(Piotr Blawicki/East News)
bESNTBTp

Władze Ukrainy są zdecydowane na reformy, jednak do ich przeprowadzenia potrzebują realnego _ parasola politycznego _ Zachodu - powiedział dziś w Kijowie Paweł Kowal, były wiceminister spraw zagranicznych, niedawny europoseł i ekspert do spraw wschodnich.

_ - Jestem pewien, że rząd premiera Arsenija Jaceniuka jest zdeterminowany, żeby reformować (kraj). Wydaje mi się, że najważniejszą sprawą dzisiaj jest to, żeby Zachód gwarantował parasol polityczny dla zmian na Ukrainie _ - oświadczył. Kowal wyjaśnił, że Ukraina powinna otrzymać od Zachodu całościowy pakiet, który pokazywałby wszystkie możliwości wspierania: finansowe, kredytowe oraz pomoc techniczną. Ukraina ze swej strony powinna przedstawić szczegółowy kalendarz reform.

_ Na Ukrainie nic się nie uda bez politycznego parasola Zachodu. Nie udałoby się to ani (Leszkowi) Balcerowiczowi w Polsce, ani nikomu z reformatorów w Europie Środkowej. To jest podstawowy warunek zawierania czegoś w rodzaju nowego planu Marshalla, czy kontraktu, lecz nie z władzami, a narodem ukraińskim _ - zaznaczył.

bESNTBTr

W ocenie byłego eurodeputowanego po październikowych wyborach parlamentarnych scena polityczna Ukrainy uległa odnowie, ale wciąż pozostaje na niej wiele osób, reprezentujących stary sposób myślenia. _ Chodzi jednak o to, by ta mieszanka była odpowiednia, żeby tych nowych było odpowiednio dużo, by oni zdominowali system. Pytanie, czy dzisiaj na Ukrainie tych nowych jest wystarczająco wielu i czy są tak ambitni, by tego dokonać _ - powiedział.

Kowal zauważył, że do tej pory najważniejsze problemy Ukrainy nie zostały rozwiązane._ - Głównym problemem na Ukrainie pozostaje kwestia klasy średniej, a jeżeli klasa średnia to oznacza, że trzeba zniwelować korupcję do takiego poziomu, by ludzie nie bali się zakładać swoich firm i ryzykować swoich ostatnich groszy. To dotychczas nie nastąpiło _ - stwierdził.

_ - Drugim problemem są sądy. Polacy nie mogą tutaj pomóc Ukraińcom, bo sami nie dokonali rewolucji w tej dziedzinie. To odnosi się do elementarnego poczucia sprawiedliwości. Ludziom należy zagwarantować, że nawet jak ich źle potraktuje prokuratura, czy służby specjalne, to w końcu znajdą gdzieś sprawiedliwość. To też się nie zmieniło _ - podkreślił.

Kowal zaapelował do Zachodu o podjęcie szerokiej współpracy w sprawie Ukrainy. _ Wygląda na to, że wszyscy teraz grają na czas i starają się odsunąć moment zasadniczych decyzji. Warunkiem powodzenia Ukrainy musi być współpraca amerykańsko-unijna, a jej dziś nie widać _ - powiedział ekspert.

bESNTBTx
Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/84/m326740.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rosyjska-aneksja-krymu-ambasador-ukrainy,6,0,1662982.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Nie można darować Moskwie aneksji Krymu" Jeżeli Zachód przebaczy Rosji aneksję Krymu, to otworzy puszkę Pandory - przestrzega ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/m214157.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kowal-to-zla-wiadomosc-dla-wladimira,111,0,1646703.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Polska potrzebuje remanentu działań" - _ Polska potrzebuje remanentu swoich działań wobec Ukrainy, popatrzmy na to z punktu widzenia naszych interesów _ - zaznaczył Paweł Kowal.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/m328316.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wojna-na-ukrainie-hollande-i-putin,85,0,1672277.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Putin będzie chciał zwrotu kosztów za Mistrale Do spotkania obu przywódców doszło na lotnisku Wnukowo, na którym francuski prezydent wylądował w drodze powrotnej z Kazachstanu, gdzie przebywał z dwudniową oficjalną wizytą.
bESNTBTS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)