Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wojna na Ukrainie. Parlament zawiesza prawa człowieka

0
Podziel się

- Jako państwo, wobec którego dokonywana jest agresja, mamy prawo odejść od tych zobowiązań w celu ochrony naszych obywateli - oświadczyła wiceprzewodnicząca parlamentu, Oksana Syrojid.

Wojna na Ukrainie. Parlament zawiesza prawa człowieka
(ВО Свобода / Wikipedia (CC BY 3.0))
bEaaaTfp

Ukraina wstrzymuje niektóre zobowiązania wynikające z międzynarodowej konwencji praw człowieka do czasu całkowitego zakończenia działań związanych ze zbrojną agresją Rosji na jej wschodnie terytoria - postanowił parlament w Kijowie.

Oświadczenie w tej sprawie poparło w głosowaniu 249 deputowanych w 450-osobowym parlamencie. Przeciwko wystąpiła opozycja, które wywodzi się z Partii Regionów obalonego w ubiegłym roku prezydenta Wiktora Janukowycza.

Jeden z opozycyjnych deputowanych Jurij Bojko oświadczył, że opozycja nie poprze tej idei, gdyż - jak wyjaśnił - pozbawia ona obywateli prawa do skargi przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka - podała agencja Interfax-Ukraina.

bEaaaTfr

W uzasadnieniu do oświadczenia posłowie Rady Najwyższej argumentowali, że w warunkach rosyjskiej agresji na Ukrainę państwo to nie może zagwarantować pełnego przestrzegania praw człowieka w zgodzie ze zobowiązaniami międzynarodowymi.

W oświadczeniu podkreślono, że będzie to możliwe dopiero po "pełnym wstrzymaniu zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej", co oznacza "wycofanie wszystkich, kontrolowanych przez Rosję nielegalnych formacji zbrojnych, wycofanie rosyjskich wojsk okupacyjnych, ich sprzętu wojskowego z terytorium Ukrainy, a także przywrócenia pełnej kontroli Ukrainy nad granicą państwową".

- Jako państwo, wobec którego dokonywana jest agresja, mamy prawo odejść od tych zobowiązań w celu ochrony naszych obywateli - oświadczyła wiceprzewodnicząca parlamentu, Oksana Syrojid.

Czytaj więcej w Money.pl
UE forsuje umowę handlową z Ukrainą. Wbrew Rosji Moskwa wciąż powtarza, że umowa zaszkodzi jej interesom gospodarczym.
Poroszenko woła o pomoc. Zagrożenie rośnie - _ Strzelba, która wisi na ścianie, wcześniej czy później wystrzeli _ - ostrzega prezydent Ukrainy, wskazując na koncentrację tysięcy rosyjskich żołnierzy.
Putin żąda zmian w umowie UE-Ukraina Rosja chce, by wdrażanie części handlowej umowy stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą było zawieszone przynajmniej do końca 2016 roku - twierdzą unijne źródła.
bEaaaTfS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)