Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie. Niemiecki minister o szansie na postęp w rozwiązaniu kryzysu

0
Podziel się:

- Jest szansa na przezwyciężenie kryzysu - mówi szef niemieckiego MSZ. Mimo to Berlin nie potwierdza nawet obecności na spotkaniu z prezydentem Ukrainy 15 stycznia.

Wojna na Ukrainie. Niemiecki minister o szansie na postęp w rozwiązaniu kryzysu
(Heinrich-Böll-Stiftung/Flickr)

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier dostrzega nową szansę na postęp w przezwyciężaniu kryzysu na Ukrainie i zapowiada kolejne rozmowy w tej sprawie.

_ - W nowym roku być może powstanie nowa szansa na postęp w rozwiązywaniu kryzysu na Ukrainie _ - powiedział Steinmeier (na zdjęciu) w wywiadzie w dzisiejszym wydaniu _ Welt am Sonntag _.

Jak dodał, _ humanitarne zobowiązania do pomocy mieszkańcom Ukrainy wschodniej, aby mogli przetrwać zimę, a także niepokój z powodu dalszego pogorszenia wskutek kryzysowej sytuacji gospodarczej i finansowej w Rosji i na Ukrainie mogą poprawić szanse na odprężenie _. _ - Chcemy to wykorzystać _ - podkreślił szef niemieckiej dyplomacji.

Jego zdaniem fundamentem działań muszą pozostać ustalenia z Mińska z września zeszłego roku. _ - Potrzebne są teraz dalsze kroki zmierzające do realizacji porozumienia z Mińska - zawieszenie broni, które będzie przestrzegane, linia demarkacyjna, wycofanie ciężkiej broni i pomoc humanitarna _ - wyjaśnił polityk SPD. _ Pracujemy nad tym _ - zapewnił.

Jak informuje _ Welt am Sonntag _, Steinmeier przeprowadził ostatnio szereg rozmów i telekonferencji. W piątek rozmawiał ze swoimi kolegami z Rosji, Francji i Ukrainy. Na początku przyszłego tygodnia w Berlinie ma odbyć się spotkanie politycznych dyrektorów MSZ tych czterech krajów. W grę wchodzi także bezpośrednie spotkanie ministrów spraw zagranicznych tych krajów, do którego może dojść po prawosławnych świętach Bożego Narodzenia (wyznawcy prawosławia i grekokatolicy Wigilię Bożego Narodzenia będą obchodzili 6 stycznia).

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował w poniedziałek, że 15 stycznia spotka się w stolicy Kazachstanu - Astanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i z prezydentami Francji i Rosji Francois Hollande'em i Władimirem Putinem. Rząd niemiecki nie potwierdził dotychczas tego spotkania.

Czytaj więcej w Money.pl
Szturm na lotnisko. Kilkunastu zabitych Separatyści ostrzeliwują lotnisko z dzielnic mieszkalnych. Ukraińska armia odpowiada ogniem.
Tylu Ukraińców chciałoby połączenia z Rosją Jedynie 3 proc. Ukraińców chciałoby połączenia kraju z Moskwą.
Ukraina: Separatyści ostrzelali... separatystów W wymianie ognia między rywalizującymi ze sobą ugrupowaniami bojowników zginął lider jednej z grup.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)