Notowania

Wojna na Ukrainie. MSZ Rosji: nie dopuścimy do blokady wojennej Donbasu

W Donbasie w wyniku działań wojennych zniszczonych zostało 30 mostów i tysiąc kilometrów dróg.

Podziel się
Dodaj komentarz
(josef.stuefer / Flickr (CC BY 2.0))
Moskwa apeluje o interwencję humanitarną w Donbasie

Ambasador Rosji przy OBWE Andriej Kielin oświadczył, że Moskwa nie dopuści do blokady wojennej Donbasu na wschodzie Ukrainy. Oznajmił też, że konieczna jest pilna interwencja humanitarna w tym regionie.

Kielin powiedział to na posiedzeniu Rady Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Jego wystąpienie na swojej stronie internetowej opublikowało dziś rosyjskie MSZ.

_ - Nie możemy dopuścić do powtórzenia blokady wojennej wobec ludności Donbasu _ - oświadczył rosyjski dyplomata, zauważając, że Kijów faktycznie ustanowił już blokadę gospodarczą tego zbuntowanego regionu.

Kielin wyjaśnił, że władze w Kijowie wstrzymały transfer do Donbasu wynagrodzeń dla pracowników sfery budżetowej, emerytur, rent, zasiłków na dzieci i świadczeń dla weteranów, a także zakazały dostarczania tam lekarstw i nie przepuszczają pojazdów z produktami spożywczymi. - _ Na mocy dekretu prezydenta zamknięto urzędy państwowe. Nie działają banki _ - dodał.

Przedstawiciel MSZ Rosji podkreślił, że działania władz w Kijowie _ pogarszają i tak już katastrofalną sytuację mieszkańców Donbasu _. _ - Ukraińska artyleria niszczy ich domy, pozbawia światła, wody i ciepła. Teraz Kijów pozbawia ich środków do życia. Jest oczywiste, że sytuacja wymaga pilnej interwencji humanitarnej _ - wskazał.

Kielin oznajmił, że _ pozostało tylko doprowadzenie do wstrzymania dostaw ładunków humanitarnych z Rosji _. - _ Nie możemy dopuścić do powtórzenia blokady wojennej wobec ludności Donbasu _ - zaznaczył.

Blokada wojenna polega na izolowaniu od zewnątrz przy użyciu wszystkich rodzajów sił zbrojnych części lub całości kraju bądź obiektów albo miast w celu wstrzymania dopływu świeżych sił i zaopatrzenia do danego regionu.

O katastrofie humanitarnej i gospodarczej w kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów Donbasie w swym najnowszym wydaniu pisze też rosyjski tygodnik _ Profil _, wydawany przy współpracy z niemieckim _ Der Spiegel _. Powołując się na poufny raport przygotowany dla Kremla, pismo podaje, że produkcja przemysłowa w stosunku do ubiegłego roku w obwodzie donieckim w tym roku spadła o 59 proc. a w sąsiednim ługańskim - o 85 proc.; produkcja żywności zmniejszyła się o 25-30 proc.

Z raportu wynika, że 40 tys. małych przedsiębiorstw na wschodzie Ukrainy musiało ogłosić bankructwo. Stanęły wszystkie zakłady chemiczne w regionie, podobnie jak 69 z 93 kopalni węgla. Produkcję wstrzymało również siedem hut. _ - Ponad połowa ludności w wieku produkcyjnym straciła pracę i źródło utrzymania _ - podkreślono w dokumencie.

Z raportu wynika także, że w Donbasie w wyniku działań wojennych zniszczonych zostało 30 mostów i tysiąc kilometrów dróg; uszkodzeniu uległo 58 kotłowni; 47 miejscowości w okolicach Doniecka pozostało bez prądu; całkowicie zburzonych zostało 4585 domów mieszkalnych.

Czytaj więcej w Money.pl
"On jest winny rozlewu krwi na Ukrainie" Szef redakcji _ Sueddeutsche Zeitung _ nie ma wątpliwości, że choć Zachód popełnił liczne błędy, to wina leży po stronie Kremla.
Wojna na Ukrainie. Amerykanie pomogą USA mają zamiar zwiększyć dostawy nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego.
Zawiesili broń, a każdego dnia ginie 13 osób Za naszą wschodnią granicą każdego dnia ginie średnio 13 osób.
Tagi: wojna na ukrainie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz