Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna na ukrainie
04.10.2014 12:27

Wojna na Ukrainie. Międzynarodowa misja rozdziela strony

Mimo podpisania memorandum, nadal nie wycofano ciężkiej artylerii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, rozpoczyna pracę misja międzynarodowa, której zadaniem jest wyznaczenie 30-kilometrowej strefy buforowej między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi rebeliantami.

W skład misji wchodzą przedstawiciele Ukrainy, Rosji i OBWE - poinformowała mariupolska rada miejska. Przybyli oni do Mariupola w czwartek i przeprowadzili tam spotkanie organizacyjne.

Misja działa zgodnie z memorandum z 19 września, podpisanego przez uczestników grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE w stolicy Białorusi, Mińsku.

Porozumienie to przewiduje m.in. wstrzymanie walk oraz utworzenie zdemilitaryzowanej strefy buforowej na wschodzie Ukrainy. Zdecydowano także o zatrzymaniu sił wojskowych obu stron na linii według stanu z 18 września. Memorandum przewiduje zakaz użycia jakiejkolwiek broni oraz prowadzenia działań ofensywnych.

Uzgodniono, że w ciągu doby od momentu przyjęcia memorandum broń kalibru 100 mm i więcej zostanie wycofana na odległość co najmniej 15 km z obu stron. Systemy artyleryjskie takiego kalibru miały zostać wycofane na maksymalną odległość swego rażenia. Punkt ten dotychczas nie został zrealizowany. Wprowadzono ponadto zakaz rozmieszczania broni ciężkiej i sprzętu wojskowego w rejonach zamieszkanych.

Od momentu podpisania memorandum uzgodniono zakaz lotów samolotów wojskowych oraz zagranicznych samolotów bezzałogowych z wyjątkiem sprzętu OBWE. Z terytorium Ukrainy miały też zostać wycofane wszelkie zagraniczne formacje zbrojne, sprzęt wojskowy, a także najemnicy. Doniesienia ukraińskich władz wskazują, że wymogów tych również nie spełniono.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/m277249.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/obwe;na;ukrainie;bedzie;dwa;razy;wiecej;obserwatorow,27,0,1620507.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) OBWE zmienia liczbę obserwatorów na Ukrainie Zaczęto w marcu od 20 obserwatorów, których liczba sięga obecnie 250.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/159/m319647.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rozejm;na;ukrainie;wymiana;jencow,35,0,1617955.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rozejm na Ukrainie. Wymiana jeńców Od piątego września na wschodzie Ukrainy obowiązuje zawieszenie broni między ukraińskimi siłami rządowymi a separatystami wspieranymi przez wojska rosyjskie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/127/m319359.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zawieszenie;broni;na;ukrainie;trwa;rosja;wycofuje;wojska;ale;,26,0,1615898.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rozejm na Ukrainie. Rosja ostrzega NATO i UE Kreml nie chce ani większych sił NATO w Europie Wschodniej, ani kolejnych sankcji. Władimir Putin zarzucił niewymienionym z nazwy krajom zachodnim, że rozpętały ukraiński kryzys.
Tagi: wojna na ukrainie, rozejm na ukrainie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz