Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie. Kijów gotów do wycofania artylerii z Donbasu

0
Podziel się:

Ukraińska armia wycofa swój ciężki sprzęt bojowy poza linię walk z
separatystami w Donbasie pod warunkiem, że ci wstrzymają ostrzał sił rządowych - oświadczył w
czwartek przedstawiciel Ministerstwa Obrony w Kijowie Władysław Sełezniow.

Wojna na Ukrainie. Kijów gotów do wycofania artylerii z Donbasu
(PAP/EPA)

Ukraińska armia wycofa swój ciężki sprzęt bojowy poza linię walk z separatystami pod warunkiem, że ci wstrzymają ostrzał sił rządowych - oświadczył przedstawiciel Ministerstwa Obrony w Kijowie Władysław Sełezniow.

_ Rozpoczniemy wyprowadzanie ciężkiego sprzętu, jak tylko zrealizowany zostanie pierwszy punkt mińskich porozumień pokojowych mówiący o pełnym wstrzymaniu ognia _ - powiedział agencji Interfax-Ukraina.

Sełezniow wyjaśnił, że strona ukraińska gotowa jest do stworzenia 30-kilometrowej strefy buforowej na linii konfliktu, powtórzył jednak, że głównym warunkiem jest całkowita cisza na froncie.

W środę w stolicy Białorusi, Mińsku, doszło do trzeciego z kolei spotkania grupy kontaktowej w sprawie rozwiązania kryzysu na wschodniej Ukrainie. Rozmowy, które ciągnęły się pięć i pół godziny, były zamknięte dla prasy, a po ich zakończeniu negocjatorzy nie spotkali się z dziennikarzami.

W negocjacjach, przebiegających pod nadzorem przedstawicielki Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na Ukrainę Heidi Tagliavini, uczestniczyli reprezentanci władz Ukrainy i Rosji oraz delegaci prorosyjskich separatystów.

Władze ukraińskie reprezentował na spotkaniu były prezydent Leonid Kuczma, a Rosję jej ambasador w Kijowie Michaił Zurabow. Wysłannikami separatystycznych republik ludowych, Donieckiej oraz Ługańskiej, byli Denys Puszylin i Władysław Dejnego.

Poprzednie dwa spotkania grupy odbyły się w Mińsku we wrześniu. Zaowocowały one porozumieniami, które przewidywały m.in. zawieszenie broni, utworzenie zdemilitaryzowanej strefy buforowej i zatrzymanie oddziałów wojskowych obu stron na linii frontu według stanu z 20 września, jak też wymianę jeńców. Porozumienia są stale naruszane, ale od czasu ich zawarcia intensywność walk na wschodniej Ukrainie znacznie spadła.

Niewykluczone, że kolejne spotkanie grupy kontaktowej odbędzie się w piątek. Mówił o tym przed kilkoma dniami szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin.

Czytaj więcej w Money.pl
Poroszenko: Pierwsza noc bez zabitych Prezydent Ukrainy powiedział, że w ciągu ostatnich 24 godzin po raz pierwszy od miesięcy nie zginął i nie został ranny żaden ukraiński żołnierz.
Separatyści nie chcą mediacji. Co dalej? Według danych ONZ, w konflikcie między armią ukraińską a prorosyjskimi separatystami zginęły od kwietnia br. ponad 4 tys. ludzi.
Strzały na Ukrainie. Nieudana próba dywersji Według ukraińskich wojskowych, najtrudniejsza sytuacja jest w obwodzie ługańskim, w okolicach elektrociepłowni w miejscowości Szczastia. Bojówkarze atakowali także lotnisko w Doniecku.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)