Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie głównym tematem Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa

0
Podziel się:

- Ubiegły rok był rokiem katastrofalnym z punktu widzenia polityki bezpieczeństwa - powiedział przewodniczący konferencji.

Sekretarz generalny NATO w chwilę po przyjeździe do Monachium</br>
Sekretarz generalny NATO w chwilę po przyjeździe do Monachium</br> (PAP/EPA)

W stolicy Bawarii w piątek rozpoczęła się 51. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa (MSC). W obradach uczestniczy 20 szefów państw i rządów oraz ministrowie spraw zagranicznych i obrony z 70 krajów.

[Aktualizacja godzina 17:46]

_ - Ubiegły rok był rokiem katastrofalnym z punktu widzenia polityki bezpieczeństwa _ - powiedział przewodniczący MSC, niemiecki dyplomata Wolfgang Ischinger. Zapowiedział, że punktem centralnym tegorocznego spotkania będzie sytuacja na Ukrainie.

Podczas ubiegłorocznego spotkania trwały protesty na Majdanie, ale nikt nie spodziewał się, że konflikt przekształci się w najpoważniejszy kryzys od rozpadu Związku Radzieckiego - zaznaczył Ischinger.

Pierwszymi mówcami będą niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

W monachijskiej konferencji wezmą udział wiceprezydent USA Joe Biden, jego ukraiński odpowiednik Petro Poroszenko oraz szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Lawrow. W konferencji udział wezmą także wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak oraz szef MSZ Grzegorz Schetyna.

Oprócz problematyki ukraińskiej program trzydniowego spotkania przewiduje też dyskusję o zagrożeniu ze strony islamskim terroryzmem - szczególnie z Państwem Islamskim.

W sobotę w obradach w Monachium weźmie kanclerz Niemiec Angela Merkel, która w piątek po południu wraz z prezydentem Francji Francois Hollandem poleciała w piątek do Moskwy na spotkanie z Władimirem Putinem.

Merkel i Hollande przyjechali do rezydencji Putina ok. godz. 19 czasu lokalnego (godz. 17 w Polsce).

Przywódcy Francji i Niemiec mają przedstawić prezydentowi Rosji nowy plan uregulowania konfliktu w Donbasie, który w czwartek w Kijowie zaprezentowali ukraińskiemu prezydentowi Petrowi Poroszence. Jego szczegóły nie są znane. Według nieoficjalnych informacji plan rozwija wrześniowe porozumienia z Mińska.

Podpisane 19 września ubiegłego roku w Mińsku memorandum przewiduje m.in. zawieszenie broni, weryfikowanie rozejmu przez OBWE, wycofanie z terytorium Ukrainy nielegalnych formacji zbrojnych, sprzętu wojskowego, a także bojowników i najemników, utworzenie zdemilitaryzowanej strefy buforowej, z której ma zostać wycofana broń ciężka, uwolnienie wszystkich jeńców i bezprawnie przetrzymywanych osób oraz monitorowanie granicy ukraińsko-rosyjskiej przez OBWE.

Jest to pierwsza wizyta Merkel w Moskwie od wybuchu wojny na wschodzie Ukrainy. Hollande był już w stolicy Rosji w grudniu 2014 roku. Próbował wówczas znaleźć rozwiązanie konfliktu w Donbasie. Jego mediacja zakończyła się niepowodzeniem.

Piątkowa _ Niezawisimaja Gazieta _ zauważyła, że jeśli Putin, Hollande i Merkel nie dojdą do porozumienia, to zaprzepaszczona zostanie ostania szansa na uregulowanie kryzysu ukraińskiego. _ Skutkiem będą nowe zachodnie sankcje wobec Rosji, amerykańskie dostawy broni na Ukrainę i wyjście działań bojowych poza granice Donbasu _ - podkreślił moskiewski dziennik.

Czytaj więcej w Money.pl
W sztabie generalnym Ukrainy działał szpieg Podpułkownik, wykorzystując swoje wysokie stanowisko w sztabie, przekazywał członkom ochotniczych batalionów i działaczom społecznym fałszywe informacje o sytuacji na froncie.
Ważne spotkanie ministrów obrony Według sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga plan stanowi największe wzmocnienie dla kolektywnej obrony od czasu zakończenia zimnej wojny.
Szpital zbombardowany. Zabici i ranni Różne źródła podają różną liczbę ofiar - od kilku do kilkunastu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)