Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jarosław Junko
|

Wojna na Ukrainie. Armia: separatyści naruszają zawieszenie broni

0
Podziel się:

- Doszło do dwóch takich aktów - oświadczył szef sztabu generalnego ukraińskiej armii.

Wojna na Ukrainie. Armia: separatyści naruszają zawieszenie broni
(PAP/EPA)
bEKfYIhx

Prorosyjscy separatyści na wschodniej Ukrainie dwukrotnie złamali obowiązujące od rana zawieszenie broni - oświadczył szef sztabu generalnego ukraińskiej armii generał-pułkownik Wiktor Mużenko.

Według wojskowego ustalenia o rozejmie w walkach z rebeliantami nie mają ściśle określonych ram czasowych, a dalsze decyzje będą podejmowane w zależności od zachowania strony przeciwnej.

Mużenko przekazał, że zawieszenie broni obowiązuje od wtorku od godz. 10 czasu lokalnego (9 w Polsce); od tego czasu siły ukraińskie zostały ostrzelane dwa razy w okolicach miasta Debalcewe w obwodzie donieckim. Do godzin popołudniowych informacje o kolejnych ostrzałach do Kijowa nie nadchodziły - dodał.

bEKfYIhz

Generał uprzedził, że jeśli buntownicy nie będą przestrzegali porozumienia o zawieszeniu walk, strona ukraińska udzieli im odpowiedzi.

_ - Jest to wspólny proces zarówno dla jednej, jak i drugiej strony i pozostawiamy sobie prawo do reakcji w razie naruszenia porozumienia _ - podkreślił Mużenko.

Wiadomość o wstrzymaniu ognia przekazało dziś rano centrum prasowe sił rządowych zaangażowanych w operację przeciwko separatystom.

_ Zgodnie z inicjatywą prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki na wszystkich pozycjach sił operacji antyterrorystycznej ogień został wstrzymany _ - poinformowano na profilu centrum na Facebooku. Komunikat ukazał się ok. godz. 9.30 czasu ukraińskiego (godz. 8.30 w Polsce).

bEKfYIhF

Wcześniej za ogłoszeniem _ dnia ciszy _ w walkach na opanowanych przez separatystów rejonach obwodu donieckiego i ługańskiego opowiadali się także sami rebelianci.

Według zapowiedzi Poroszenki z ubiegłego tygodnia we wtorek w stolicy Białorusi Mińsku miało odbyć się spotkanie grupy kontaktowej w sprawie rozwiązania konfliktu w ukraińskim Donbasie, jednak wszystko wskazuje na to, że do kolejnej rundy negocjacji dojdzie dopiero w końcu tygodnia. W rozmowach tych uczestniczyli poprzednio przedstawiciele Ukrainy, Rosji oraz OBWE, a także reprezentanci rebeliantów.

We wrześniu w Mińsku odbyły się dwie rundy rozmów na temat pokoju w Donbasie. Ich wynikiem było m.in. memorandum przewidujące zawieszenie broni oraz utworzenie zdemilitaryzowanej strefy buforowej na wschodzie Ukrainy. Zadecydowano także wówczas o zatrzymaniu się sił wojskowych obu stron na linii frontu według stanu z 20 września. Memorandum przewidywało zakaz użycia jakiejkolwiek broni oraz prowadzenia działań ofensywnych.

Wprowadzono też zakaz rozmieszczania broni ciężkiej i sprzętu wojskowego w rejonach zamieszkanych, a także nowych min i zapór inżynieryjnych. Zapory, które zainstalowano wcześniej, miały zostać usunięte. Separatyści i Ukraina oskarżają się wzajemnie o łamanie zapisów porozumienia.

bEKfYIhG
Czytaj więcej w Money.pl
Merkel potwierdza twarde stanowisko ws. Rosji - _ Wypadki na Ukrainie podważają ład pokojowy w Europie _ - mówi kanclerz Niemiec.
Z całej Rosji jadą konwoje na Ukrainę Organizatorem konwoju jest Ministerstwo do spraw Sytuacji Nadzwyczajnych.
Wojna trwa. "Wywieziono 2 ciężarówki zabitych" W ciągu ostatniej doby na wschodzie Ukrainy separatyści atakowali wojska rządowe 55 razy.
bEKfYIia
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)