Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna na ukrainie
22.01.2015 06:00

Wojna na Ukrainie. Armia rządowa opuściła donieckie lotnisko

Obrona donieckiego lotniska miała strategiczne znaczenie w przypadku wyznaczania linii podziału między terytoriami kontrolowanymi przez Kijów i separatystów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Według nieoficjalnych informacji, ukraińska armia wycofała się z donieckiego lotniska. Ukraińcy bronili go 242 dni.

Informację o opuszczeniu przez Ukraińców budynków lotniska przekazał batalion Azow oraz dziennikarz Jurij Butusow, a także jeden z wolontariuszy. Port lotniczy jest całkowicie zrujnowany, co uniemożliwia obronę.

Rosyjski kanał Lifenews pokazał reportaż z ruin nowego terminalu, w którym pokazano ciała kilku zabitych ukraińskich wojskowych oraz rannych w donieckim szpitalu. Część żołnierzy trafiła do niewoli.

Obrona donieckiego lotniska trwała od 26 maja ubiegłego roku. Miało ono strategiczne znaczenie w przypadku wyznaczania linii podziału między terytoriami kontrolowanymi przez Kijów i separatystów.

W zeszłym tygodniu bojówkarze zaatakowali starając się odbić lotnisko, w weekend Ukraińcy przeszli do kontrofensywy przejmując należące do nich wcześniej obiekty.

Po tych sukcesach separatyści obawiali się szturmu Doniecka, zebrali dodatkowe siły, otrzymali wsparcie Rosji, także w innych miejscach frontu i zaatakowali lotnisko zdobywając je.

Czytaj więcej w Money.pl
Krwawy bój o donieckie lotnisko trwa Separatyści ostrzeliwują pozycje ukraińskie w okolicach portu lotniczego w Doniecku. Armia odpowiada ogniem artylerii.
Dramat Doniecka jednoczy Ukraińców 26 ciężarówek z produktami przeznaczonymi dla ludności cywilnej wyjechało dziś z Charkowa i Pawłogradu.
Pokój w Doniecku? Na razie krwawe walki W dzisiejszych negocjacjach chodzi jednak o długoterminowe rozwiązanie, które pozwoli na późniejsze wycofanie wojsk ze strefy buforowej.
Tagi: wojna na ukrainie, donieck, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz