Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wojciech Jaruzelski stanie przed sądem? Ustalą badania

0
Podziel się:

Na 18 listopada wyznaczono kolejny termin zarządzonych przez sąd badań.

Wojciech Jaruzelski stanie przed sądem? Ustalą badania
(Bartosz KRUPA/East News)
bEsrjoPV

Na 18 listopada wyznaczono kolejny termin zarządzonych przez sąd badań gen. Wojciecha Jaruzelskiego, które mają ustalić czy może być on sądzony za wprowadzenie stanu wojennego w 1981 roku i masakrę robotników Wybrzeża w 1970 roku.

O nowym terminie badań w Zakładzie Medycyny Sądowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego poinformowała rzeczniczka Sądu Okręgowego w Warszawie sędzia Agnieszka Domańska. Dodała, że zawiadomienie o tym terminie nie zostało jeszcze wysłane do oskarżonego.

14 października nie doszło do zleconych przez sąd badań lekarskich gen. Jaruzelskiego, gdyż poinformował on, że uniemożliwiają to _ aktualne zalecenia lekarskie _. Sąd zwrócił się do wtedy do biegłych o wyznaczenie nowego terminu badań.

bEsrjoPX

W lipcu SO postanowił, aby biegli po przeprowadzeniu badań 90-letniego Jaruzelskiego orzekli, czy stan jego zdrowia pozwala na sądzenie go. Katowicki IPN - który oskarżał w sprawie stanu wojennego - wystąpił do sądu, aby zlecił weryfikację poprzednich opinii, zgodnie z którymi Jaruzelski nie może uczestniczyć w procesach sądowych ze względu na stan zdrowia. Wniosek w tej sprawie został skierowany po obchodach 90. urodzin generała w warszawskim hotelu z udziałem jubilata. Jaruzelski zapewniał w lipcu, że wróci na ławę oskarżonych, jeśli lekarze uznają to za możliwe.

Jaruzelski jest oskarżony przez IPN o kierowanie zbrojnym związkiem przestępczym, który bezprawnie przygotowywał i wprowadził w Polsce 13 grudnia 1981 r. stan wojenny. W oddzielnym procesie stoi też pod zarzutem kierowania masakrą robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. Latem 2011 r. lekarze uznali, że przez co najmniej 12 miesięcy generał nie może uczestniczyć w obu procesach - jego sprawy wtedy formalnie zawieszono. W połowie 2012 r. zespół biegłych lekarzy różnych specjalności orzekł, że Jaruzelski jest trwale niezdolny do udziału w nich.

W styczniu 2012 r. SO uznał, że stan wojenny nielegalnie wprowadziła tajna grupa przestępcza pod wodzą Jaruzelskiego w celu likwidacji Solidarności, zachowania ówczesnego ustroju oraz osobistych pozycji we władzach. Uwzględniając wniosek IPN, sąd wymierzył wtedy karę dwóch lat w zawieszeniu b. szefowi MSW gen. Czesławowi Kiszczakowi za udział w tej grupie przestępczej. Od tego zarzutu uniewinniono zaś b. I sekretarza KC PZPR Stanisława Kanię.

Sąd Apelacyjny w Warszawie, który w czerwcu br. prawomocnie utrzymał uniewinnienie Kani, ostatnio utrzymał też decyzję SO ws. zażalenia pionu śledczego IPN na zawieszenie - z powodu złego zdrowia Kiszczaka - postępowania apelacyjnego wobec niego. Wcześniej SA utrzymał też decyzję SO o zawieszeniu procesu Kiszczaka za przyczynienie się do śmierci dziewięciu górników kopalni _ Wujek _ w 1981 r. z powodu jego złego zdrowia.

bEsrjoQd

W kwietniu br., w sprawie masakry robotników z grudnia 1970 r., SO niejednogłośnie uniewinnił b. wicepremiera PRL Stanisława Kociołka, a dwóch wojskowych skazał na kary w zawieszeniu. Sąd uznał zarazem za _ bezprawną i przestępczą _ decyzję władz PRL o użyciu broni przeciw robotnikom protestującym przeciw drastycznym podwyżkom cen. Prokuratura i pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych zapowiedzieli apelacje.

Czytaj więcej w Money.pl
_ Jaruzelski powinien stanąć przed sądem _ _ Jeśli ma jeszcze jakieś resztki honoru, nie powinien unikać odpowiadania przed sądem _.
Jaruzelski kierował grupą przestępczą? Katowicki pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej zaskarżył ubiegłoroczny wyrok sądu tylko w wątku uniewinnienia b. I sekretarza PZPR Stanisława Kani.
Nie ma uzasadnienia wyroku za stan wojenny Po ponad trzech latach procesu, 12 stycznia br. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że stan wojenny nielegalnie wprowadziła tajna grupa przestępcza pod wodzą gen. Wojciecha Jaruzelskiego.
bEsrjoQy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)