Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna w libii
14.07.2014 06:13

Wojan w Libii. Starcia wokół lotniska, 9 zabitych

Do zaciętych walk między uzbrojonymi grupami ludzi doszło w pobliżu międzynarodowego lotniska w stolicy Libii, Trypolisie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(BRQ Network/CC BY 2.0/flickr)

Do zaciętych walk między uzbrojonymi grupami ludzi doszło w pobliżu międzynarodowego lotniska w stolicy Libii, Trypolisie, zginęło co najmniej dziewięć osób, a ponad 20 odniosło obrażenia - poinformowało ministerstwo zdrowia.

Wczoraj rano w pobliżu portu lotniczego eksplodowały pociski rakietowe. Dawni rebelianci z miasta Zintan, którzy kontrolują lotnisko, zostali następnie zaatakowani przez islamskie milicje. Odgłosy strzałów słychać było w centrum miasta, od którego lotnisko oddalone jest o 25 km od miasta.

Atak został odparty, ale starcia nadal toczyły się w innych miejscach okupowanych przez byłych rebeliantów z Zintan, zwłaszcza na drodze prowadzącej do lotniska. Walki ustały wieczorem, przed przerwaniem postu, który obowiązuje podczas ramadanu.

Z powodu niedzielnych walk lotnisko będzie zamknięte co najmniej do środy. Od obalenia w październiku 2011 r. reżimu Muammara Kadafiego lotnisko w Trypolisie jest kontrolowane przez dawnych rebeliantów z Zintan, miasta oddalonego 170 km na południowy zachód od libijskiej stolicy. Zintan jest ważnym regionalnym ośrodkiem administracyjnym i handlowym.

Do tej pory tymczasowym władzom Libii nie udało się rozbroić antyrządowych ugrupowań paramilitarnych, którzy wciąż kontrolują w kraju wiele miejsc o strategicznym znaczeniu.

Jak pisze BBC, Libijczycy postrzegają te ugrupowania zbrojne zarówno jako błogosławieństwo jak i przekleństwo. Z jednej strony na większości obszarów kraju, który nie ma skutecznej armii, zapewniają one bezpieczeństwo i ochraniają granice. Z drugiej strony ugrupowania te są oskarżane m.in. o łamanie praw człowieka czy bezprawne zatrzymania.

Czytaj więcej w Money.pl
Eksplozja pocisków rakietowych koło lotniska Do konfrontacji doszło po wystosowaniu przez islamską milicję wezwania do wyparcia dawnych rebeliantów z okupowanych miejsc.
Uwolniono dwóch inżynierów. Porwani dla... Resort przekazał, że dwaj inżynierowie, którzy zaginęli w sobotę, są oczekiwani w siedzibie firmy Piacentini w Zuwarze, w zachodniej Libii.
Czerwony Krzyż zawiesza działalność w Libii Czerwony Krzyż tymczasowo zawiesza działalność w Libii, ale _ nie zamierza opuszczać kraju, w którym jest potrzebny _ - zaznaczył rzecznik MKCK David-Pierre Marquet.
Zamach na zbuntowanego generała. 4 zabitych Zbuntowany libijski generał Chalifa Haftar prowadzi zbrojną kampanię przeciwko islamistycznym milicjom na wschodzie kraju.
Tagi: wojna w libii, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz