Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
straż miejska
17.01.2013 06:35

Wniosek o referendum ws. likwidacji straży miejskiej

Wnioskiem o przeprowadzenie w tej sprawie referendum zajmie się komisja, którą powołała tamtejsza rada miasta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Witek Sroga/East News)

Grupa mieszkańców Iławy (Warmińsko-mazurskie) chce likwidacji straży miejskiej. Wnioskiem o przeprowadzenie w tej sprawie referendum zajmie się komisja, którą powołała tamtejsza rada miasta.

Organizatorzy akcji złożyli w iławskim magistracie wniosek o przeprowadzenie referendum ws. rozwiązania straży miejskiej. Dołączyli do niego listy z ponad 3 tys. podpisów osób popierających tę inicjatywę.

- _ Uważamy, że działalność straży miejskiej nie spełnia oczekiwań mieszkańców, a jej utrzymanie jest zbyt kosztowne. Lepiej przeznaczyć te pieniądze na monitoring lub dodatkowe etaty w policji _ - powiedział pełnomocnik grupy obywatelskiej Dariusz Rozborski.

Wnioskiem o przeprowadzenie referendum zajmą się iławscy radni. Na nadzwyczajnej sesji powołali oni doraźną komisję, która oceni dokument pod względem formalnym. Sprawdzi ona też, czy pod wnioskiem podpisało się - zgodnie z wymogami - co najmniej 10 proc. mieszkańców uprawnionych do głosowania.

Jak powiedział zastępca burmistrza Iławy Ryszard Ławrynowicz, do końca stycznia komisja przedstawi radnym swoją rekomendację. Na kolejnej sesji podejmą oni uchwałę o odrzuceniu wniosku lub przeprowadzeniu referendum.

W ocenie wiceburmistrza straż miejską należy w Iławie utrzymać. - _ Mamy świadomość, że strażnicy pełnią czasem niewdzięczną rolę i mogą wywoływać niechęć części mieszkańców, ale są niezbędni _ - stwierdził.

Iławska straż miejska istnieje od 21 lat. Zatrudnia siedem osób. Na ich utrzymanie gmina przeznacza każdego roku blisko 500 tys. zł.

Komendant straży Andrzej Masica powiedział PAP, że tylko w ub. roku jego podwładni podjęli blisko 1,5 tys. interwencji. Odebrali ponad 800 telefonicznych zgłoszeń od mieszkańców. Wystawili 364 mandaty na łączną kwotę 33 tys. zł i skierowali do sądu 43 wnioski o ukaranie za różnego rodzaju wykroczenia.

Zdaniem komendanta w Iławie - w odróżnieniu od niektórych miast - strażnicy nie zajmowali się nigdy _ polowaniem na kierowców _. Jak dodał, tylko 82 spośród ponad 660 interwencji wobec kierujących zakończyły się sankcjami ostrzejszymi niż pouczenie.

- _ Zgodnie z ustawą mamy spełniać służebną rolę wobec społeczności lokalnej. Dlatego zajmujemy się wszystkimi z pozoru drobnymi sprawami, na które policja nie ma czasu ani środków _ - powiedział Masica.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie chcą Straży Miejskiej. Zbierają podpisy Inicjatorzy akcji twierdzą m.in., że straż zbyt wiele kosztuje i nadużywa swych uprawnień.
Koniec mandatów od straży miejskiej? RP chce zmusić prezydentów miast i burmistrzów do rozpoczęcia debaty na temat sensu istnienia straży w poszczególnych miastach.
Koniec straży miejskich? Tego chce Palikot Ruch Palikota rozpoczął dzisiaj akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem uchwały dot. likwidacji Straży Miejskiej w Łodzi.
Tagi: straż miejska, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz