Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wniosek o przedłużenie śledztwa ws. więzień CIA. Mają nowe dowody?

0
Podziel się:

Prokuratura Apelacyjna w Krakowie, prowadząca śledztwo wysłała do Prokuratora Generalnego wniosek o przedłużenie tego śledztwa.

Wniosek o przedłużenie śledztwa ws. więzień CIA. Mają nowe dowody?
(art makes me smile/CC/Flickr)
bECgsRcR

Prokuratura Apelacyjna w Krakowie, prowadząca śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce, wysłała do Prokuratora Generalnego wniosek o przedłużenie tego śledztwa - poinformował rzecznik prasowy prokuratury Piotr Kosmaty.

Wniosek wysłano w związku z upływającym 11 lutego terminem zakończenia śledztwa. - _ Wniosek o przedłużenie terminu śledztwa jest uzasadniony koniecznością wykonania dalszych zaplanowanych czynności _ - powiedział prok. Kosmaty. Prokuratura nie podaje, na jaki okres chce przedłużenia śledztwa.

W marcu 2012 r. _ Gazeta Wyborcza _ i _ Panorama _ TVP2 podały, że warszawska prokuratura apelacyjna (do połowy lutego prowadziła śledztwo ws. domniemanych więzień CIA) jeszcze w styczniu ub.r. postawiła b. szefowi Agencji Wywiadu Zbigniewowi Siemiątkowskiemu zarzuty przekroczenia uprawnień oraz naruszenia prawa międzynarodowego.

bECgsRcT

Miało to być możliwe dzięki temu, że prokuratura otrzymała od AW pełną dokumentację współpracy z CIA w pierwszym okresie wojny z terroryzmem. Siemiątkowski nie komentował sprawy. Nie została ona także oficjalnie potwierdzona.

W lutym 2012 r. śledztwo zostało przekazane Prokuraturze Apelacyjnej w Krakowie. Prokuratura Generalna informowała w marcu ub. roku, że tajemnica państwowa nie pozwala na przekazywanie komunikatów na temat postępowania dotyczącego domniemanych więzień CIA, a także wyklucza informowanie o ewentualnych decyzjach podejmowanych przez prokuratorów prowadzących to śledztwo.

W toku prowadzonego od sierpnia 2008 r. tajnego śledztwa ws. domniemanych więzień CIA w Polsce prokuratura bada, czy była zgoda polskich władz na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-2003 i czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień, godząc się na tortury, jakim w rzekomym punkcie zatrzymań CIA w Polsce mieli być poddawani podejrzewani o terroryzm.

Domniemanie, że w Polsce - i kilku innych krajach europejskich - mogą być tajne więzienia CIA, wysunęła w 2005 r. organizacja Human Rights Watch. Według niej takie więzienie w Polsce miało się znajdować na terenie szkoły wywiadu w Kiejkutach lub w pobliżu wojskowego lotniska w Szymanach na Mazurach.

bECgsRcZ

Polscy politycy, m.in. ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz premierzy, wielokrotnie zaprzeczali, by takie więzienia w Polsce istniały. Z informacji Straży Granicznej wynika, że od grudnia 2002 r. do września 2003 r. siedmioma samolotami gulfstream (używanymi m.in. przez CIA) przywieziono do Szyman 20 osób z Afganistanu, Dubaju i Maroka.

Czytaj więcej w Money.pl
Pochwalił Polskę w sprawie więzień CIA Pełnomocnik domniemanego więźnia CIA Abu Zubaidy, chwali Polskę za to, że postawiła zarzuty wysokiemu urzędnikowi.
Więzienia CIA w Polsce. No i co z tego!? Prokuratura nie chce potwierdzić, czy postawiła komukolwiek zarzuty.
Więzienia CIA? Tajne wyjaśnienia Polski Polski rząd przedłożył Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka stanowisko dotyczące skargi Abd al-Rahima al-Nashiriego.
bECgsRdu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)