Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wniosek o przedłużenie śledztwa ws. więzień CIA. Mają nowe dowody?

0
Podziel się:

Prokuratura Apelacyjna w Krakowie, prowadząca śledztwo wysłała do Prokuratora Generalnego wniosek o przedłużenie tego śledztwa.

Wniosek o przedłużenie śledztwa ws. więzień CIA. Mają nowe dowody?
(art makes me smile/CC/Flickr)

Prokuratura Apelacyjna w Krakowie, prowadząca śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce, wysłała do Prokuratora Generalnego wniosek o przedłużenie tego śledztwa - poinformował rzecznik prasowy prokuratury Piotr Kosmaty.

Wniosek wysłano w związku z upływającym 11 lutego terminem zakończenia śledztwa. - _ Wniosek o przedłużenie terminu śledztwa jest uzasadniony koniecznością wykonania dalszych zaplanowanych czynności _ - powiedział prok. Kosmaty. Prokuratura nie podaje, na jaki okres chce przedłużenia śledztwa.

W marcu 2012 r. _ Gazeta Wyborcza _ i _ Panorama _ TVP2 podały, że warszawska prokuratura apelacyjna (do połowy lutego prowadziła śledztwo ws. domniemanych więzień CIA) jeszcze w styczniu ub.r. postawiła b. szefowi Agencji Wywiadu Zbigniewowi Siemiątkowskiemu zarzuty przekroczenia uprawnień oraz naruszenia prawa międzynarodowego.

Miało to być możliwe dzięki temu, że prokuratura otrzymała od AW pełną dokumentację współpracy z CIA w pierwszym okresie wojny z terroryzmem. Siemiątkowski nie komentował sprawy. Nie została ona także oficjalnie potwierdzona.

W lutym 2012 r. śledztwo zostało przekazane Prokuraturze Apelacyjnej w Krakowie. Prokuratura Generalna informowała w marcu ub. roku, że tajemnica państwowa nie pozwala na przekazywanie komunikatów na temat postępowania dotyczącego domniemanych więzień CIA, a także wyklucza informowanie o ewentualnych decyzjach podejmowanych przez prokuratorów prowadzących to śledztwo.

W toku prowadzonego od sierpnia 2008 r. tajnego śledztwa ws. domniemanych więzień CIA w Polsce prokuratura bada, czy była zgoda polskich władz na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-2003 i czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień, godząc się na tortury, jakim w rzekomym punkcie zatrzymań CIA w Polsce mieli być poddawani podejrzewani o terroryzm.

Domniemanie, że w Polsce - i kilku innych krajach europejskich - mogą być tajne więzienia CIA, wysunęła w 2005 r. organizacja Human Rights Watch. Według niej takie więzienie w Polsce miało się znajdować na terenie szkoły wywiadu w Kiejkutach lub w pobliżu wojskowego lotniska w Szymanach na Mazurach.

Polscy politycy, m.in. ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz premierzy, wielokrotnie zaprzeczali, by takie więzienia w Polsce istniały. Z informacji Straży Granicznej wynika, że od grudnia 2002 r. do września 2003 r. siedmioma samolotami gulfstream (używanymi m.in. przez CIA) przywieziono do Szyman 20 osób z Afganistanu, Dubaju i Maroka.

Czytaj więcej w Money.pl
Pochwalił Polskę w sprawie więzień CIA Pełnomocnik domniemanego więźnia CIA Abu Zubaidy, chwali Polskę za to, że postawiła zarzuty wysokiemu urzędnikowi.
Więzienia CIA w Polsce. No i co z tego!? Prokuratura nie chce potwierdzić, czy postawiła komukolwiek zarzuty.
Więzienia CIA? Tajne wyjaśnienia Polski Polski rząd przedłożył Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka stanowisko dotyczące skargi Abd al-Rahima al-Nashiriego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)