Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wniosek o zatrzymanie Polańskiego nie spełnił wymogów - twierdzi wiceminister

0
Podziel się:

- Według prawa jest tak, że możemy dokonywać ekstradycji, jeżeli przestępstwo jest dalej ścigane w Polsce, a ono już w Polsce nie jest ścigane - powiedział wiceszef MSZ.

Wniosek o zatrzymanie Polańskiego nie spełnił wymogów - twierdzi wiceminister
(PAP/Radek Pietruszka)
bFelOSKt

Wniosek o zatrzymanie Romana Polańskiego nie spełnił wymogów formalnych, w związku z tym prokuratura amerykańska będzie musiała zrobić to ponownie - tak wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski komentuje informację o wniosku rządu USA w sprawie reżysera, który przyjechał do Warszawy na otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich.

Aktualizacja 11:39

_ Gazeta Wyborcza _ napisała, że do Prokuratury Generalnej wpłynął wniosek rządu USA o zatrzymanie Romana Polańskiego, który od 36 lat jest ścigany za gwałt na nieletniej.

bFelOSKv

_ - Skomentuję tak, że rzeczywiście prokuratura amerykańska jest niesłychanie zdeterminowana, natomiast to przestępstwo przedawniło się w Polsce, tak że tutaj taki wniosek ekstradycyjny na pewno nie doprowadziłby do ekstradycji. Co innego z takim prewencyjnym zatrzymaniem, tutaj ja nie jestem specem od tego, jak ta procedura działa, i to trzeba by było wyjaśnić. Natomiast na razie ten wniosek w ogóle trafił po angielsku, nie spełnił wymogów formalnych, w związku z tym prokuratura amerykańska będzie to musiała zrobić ponownie. Nie spodziewałbym się ekstradycji _ - mówił w TVN24 Trzaskowski.

_ - Według prawa jest tak, że możemy dokonywać ekstradycji, jeżeli to przestępstwo również jest dalej ścigane w Polsce, a ono już w Polsce nie jest ścigane _ - powiedział wiceszef resortu.

Proszony o ocenę zaproszenia Polańskiego na uroczystość otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich, Trzaskowski powiedział: _ Można było się spodziewać, że to doprowadzi do pewnych niezręczności. Natomiast Roman Polański położył olbrzymie zasługi, jeśli chodzi o polską kulturę, w związku z tym rozumiem, że można tutaj mieć problem z podjęciem jednoznacznej decyzji _.

O formalnej stronie wniosku strony amerykańskiej w TVP Info mówił szef NIK, były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. - _ Procedura tutaj jest bardzo przejrzysta, w tej procedurze uczestniczy prokuratura, sąd, a na końcu, z ostatecznym zdaniem, minister sprawiedliwości _ - powiedział.

bFelOSKB

_ - W tej procedurze to sąd ocenia, czy wydać polskiego obywatela. I teraz bardzo ważna informacja: jeżeli sąd oceni, że nie powinniśmy go wydać, sprawa się kończy. Jeżeli zaś nawet oceni, że polski obywatel, Roman Polański ma polskie obywatelstwo, powinien zostać wydany, i tak ostateczną decyzję podejmuje minister sprawiedliwości i nie jest związany opinią sądu _ - mówił Kwiatkowski.

Wpłynął drugi wniosek

Tymczasem Prokuratura Generalna rozpoczęła rozpatrywanie amerykańskiego wniosku o aresztowanie Romana Polańskiego. Wniosek amerykańskiego rządu dotarł początkowo do prokuratury w Warszawie w wersji angielskiej, dopiero wczoraj przed północą dotarło tłumaczenie na język polski. Rzecznik prokuratora generalnego Mateusz Martyniuk powiedział, że przesłanie dokumentu tylko po angielsku było z punktu widzenia prawa niedopuszczalne, dlatego strona amerykańska musiała uzupełnić braki. Prokuratura rozpatruje obecnie przetłumaczony wniosek. Na razie nie udziela kolejnych informacji w tej sprawie.

Według nieoficjalnych informacji, Polański opuścił Polskę dwa dni temu. Miejsce jego pobytu będą ustalać teraz policjanci.

bFelOSKC

Reżyser jest ścigany od 1978 roku. Wówczas, mieszkając w Los Angeles, wykorzystał seksualnie 13-letnią Samanthę Gailey. Polański przyznał się do winy, przed ogłoszeniem wyroku uciekł jednak z Ameryki do Europy.

W 1977 r. Polańskiemu postawiono w USA kilka zarzutów, w tym gwałt na 13-latce po upiciu jej szampanem i podaniu narkotyku. Reżyser przyznał się do seksu z nieletnią, choć utrzymywał, że odbyło się to za jej przyzwoleniem. Gdy został zwolniony z aresztu za kaucją, w obawie przed wieloletnim więzieniem wyjechał z USA.

Polański (autor takich filmów jak _ Nóż w wodzie _, _ Dziecko Rosemary _, _ Chinatown _, _ Pianista _, _ Pisarz widmo _) mieszka obecnie we Francji ze swoją żoną, francuską aktorką Emmanuelle Seigner, i ich dziećmi.

Z obawy przed aresztowaniem Polański nie odebrał nagrody Oscara przyznanej mu za reżyserię filmu _ Pianista _ w 2002 roku.

bFelOSKD
Czytaj więcej w Money.pl
Roman Polański będzie bezpieczny w Polsce? Polskie biuro Interpolu nie wprowadziło reżysera do bazy osób poszukiwanych w celu zatrzymania w Polsce, ponieważ - zgodnie z polskim prawem - czyn popełniony przez ściganego uległ przedawnieniu.
Ofiara Polańskiego publikuje wspomnienia Książka zatytułowana "The Girl. A Life Lived in the Shadow of Roman Polanski" trafiła na półki księgarskie w Stanach Zjednoczonych.
Polański ostro o równości płci. Tak promuje... Pigułka zmieniła miejsce kobiety w naszych czasach - powiedział w sobotę reżyser. Skarżył się, że wręczenie kwiatów damie stało się nieprzyzwoite.
bFelOSKW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)