Sąd w Palermo zarzucił byłemu premierowi Włoch Silvio Berlusconiemu, że przez 20 lat wiązał go _ pakt _ z mafią sycylijską, w którego nawiązaniu pomógł jego bliski współpracownik, były senator Marcello Dell'Utri.
Sąd udostępnił te informacje w oczekiwaniu na wydanie wyroku na Dell'Utriego, który wniósł apelację po skazaniu go w marcu na siedem lat więzienia za współpracę z mafią.
Były senator, bliski współpracownik Berlusconiego miał być pośrednikiem w rozmowach między nim a Cosa Nostrą (mafią sycylijską). W 1974 r. w Mediolanie odbyło się tajne spotkanie, w którym uczestniczył Berlusconi, Dell'Utri i wielu mafijnych bossów. Miało to doprowadzić do porozumienia, w ramach którego Cosa Nostra chroniła Il Cavaliere aż do 1992 roku. Jak podaje sąd, Berlusconi nigdy nie uchylał się od płacenia mafii _ znaczących sum _.
By mieć przy sobie człowieka mafii, były premier musiał zatrudnić w swej willi w Arcora w pobliżu Mediolanu stajennego, który _ gwarantował, że mafia jest reprezentowana w tej rezydencji _ - brzmi ironiczne wyjaśnienie sądu w Palermo, przytaczane przez włoskie media.
Dell'Utri przekazywał mafii pieniądze magnata medialnego, co pozwoliło i jemu zacieśnić współpracę z Cosa Nostra _ i skonsolidować swoją władzę _ - informuje sąd.
Podczas procesu byłego senatora w 2012 roku Berlusconi został powołany na świadka w związku z podejrzeniem, że mafia wyłudziła od niego - za pośrednictwem Dell'Utriego - około 40 mln euro w zamian za ochronę. Magnat odrzucił tę tezę, utrzymując, że przekazał pieniądze Dell'Utriemu, ponieważ chciał po prostu _ pomóc przyjacielowi _.
Przyjaciel byłego premiera był ponad 30 lat szefem Publitalia - ramienia medialnego koncernu Berlusconiego (Fininvest) zajmującego się reklamą.
W roku 2009, gdy toczył się pierwszy proces byłego senatora, skruszony mafioso Gaspare Spatuzza oskarżył też Dell'Utriego o to, że _ był pośrednikiem i mężem opatrznościowym _ Cosa Nostry, odpowiedzialnym za wprowadzenie na scenę polityczną ludzi, którzy byli dobrze usposobieni do mafii. W roku 1993 Dell'Utri wraz z Berlusconim założył partię Forza Italia.
O zarzutach dotyczących współpracy byłego premiera Włoch z mafią i roli Dell'Utriego jako pośrednika w tych kontaktach pisał wielokrotnie w ostatnich latach tygodnik _ The Economist _, podkreślając w wielu artykułach, że Berlusconi nie jest człowiekiem, który może być przywódcą kraju.
W październiku może zakończyć się parlamentarna kariera Berlusconiego, ponieważ Senat zdecyduje wtedy w głosowaniu o wygaśnięciu jego mandatu w rezultacie wydanego wyroku skazującego.
Lider centroprawicy i jeden z najbogatszych Włochów został prawomocnie skazany. Sąd Najwyższy (Kasacyjny) utrzymał 1 sierpnia wydany przez sąd apelacyjny wyrok 4 lat więzienia za oszustwa podatkowe w jego telewizji Mediaset. W tym samym orzeczeniu do sądu apelacyjnego odesłano do ponownego rozpatrzenia sprawę wydanego wyroku o 5-letnim zakazie pełnienia urzędów publicznych.
Jest to pierwsze prawomocne skazanie Berlusconiego, choć wytoczono mu już 30 spraw sądowych. Jak pisał _ Economist _, były premier unikał wyroków dzięki presji politycznej, manipulowaniu przepisami i grze na zwłokę, która prowadziła do przedawnienia zarzucanych mu przestępstw.
Polityczną konsekwencją pozbawienia Berlusconiego mandatu senatora byłaby groźba rozbicia kruchej koalicji centrolewicy z centroprawicą, kierowanej od końca kwietnia przez premiera Enrico Lettę.
Pewne jest to, że 76-letni magnat telewizyjny nie pójdzie do więzienia z racji swego wieku. Przepisy wykluczają taką możliwość w przypadku mniejszych przestępstw, a za takie uznaje się oszustwa podatkowe
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Jedna włoska mafia w górę, druga w dół Ubiegły rok przyniósł znaczną utratę popularności mafii sycylijskiej. W tym samym czasie kolejny krok naprzód zrobiła kalabryjska ndrangeta. | |
Córka Berlusconiego pójdzie w ślady ojca? Najstarsza córka wieloletniego przywódcy Włoch i zarazem zarządczyni jego biznesowego imperium, Marina, ucięła spekulacje, jakoby miała przejąć po ojcu przywództwo centroprawicy. | |
Od tego wyroku zależy los koalicji rządowej Sąd może podtrzymać wyrok skazujący Berlusconiego, uniewinnić go lub skierować sprawę z powrotem do sądu apelacyjnego, jeśli wykryje błędy prawne. |