Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Włoska mafia. Prokurator w telewizji opowiada jej historię

0
Podziel się:

Włoski krajowy prokurator do walki z mafią Pietro Grasso zainaugurował w poniedziałek wieczorem w telewizji RAI cykl dwunastu wykładów na temat największych organizacji mafijnych.

Włoska mafia. Prokurator w telewizji opowiada jej historię
(Daveness_98/CC/Flickr)

Włoski krajowy prokurator do walki z mafią Pietro Grasso zainaugurował w poniedziałek wieczorem w telewizji RAI cykl dwunastu wykładów na temat największych organizacji mafijnych. Program ma charakter edukacyjny i skierowany jest głównie do młodzieży.

Po raz pierwszy historię sycylijskiej cosa nostra, neapolitańskiej kamorry i kalabryjskiej 'ndranghety, ich tajemnic i zbrodni oraz walki włoskiego wymiaru sprawiedliwości z nimi przedstawia tak niezwykły narrator, najbardziej kompetentna osoba w kraju - podkreśla włoska prasa. Serię wykładów w stacji poświęconej historii RAI Storia uznano za jedno z najważniejszych wydarzeń w tym roku w telewizji.

Przed poniedziałkową premierą pierwszego odcinka cykl został zaprezentowany w międzynarodowym konkursie programów radiowych i telewizyjnych Prix Italia.

Wyjątkowo sugestywna jest sceneria tych _ lekcji o mafii _, jak brzmi tytuł cyklu. To aula Sądu Najwyższego w Rzymie, gdzie znajduje się tablica dedykowana pamięci wszystkich sędziów, zamordowanych przez mafię.

Seria wykładów jest także realizacją ostatniej inicjatywy, z którą wystąpił 20 lat temu legendarny sędzia Giovanni Falcone, zabity przez cosa nostra w zamachu w Palermo.

Pietro Grasso językiem prostym i zrozumiałym dla młodych widzów przedstawia kulisy narodzin największych włoskich mafii, ich krwawe wojny i dane na temat ich potęgi finansowej i ekonomicznej.

W kolejnych odcinkach, nadawanych dwa razy w tygodniu, prokurator Grasso zaprezentuje skomplikowaną strukturę sycylijskiej cosa nostra, jej wewnętrzny kod honorowy oraz historię zamachów w Rzymie, Florencji i w innych miastach w latach 90. Poruszy również kwestię religijności mafiosów i ich relacji z Kościołem.

Zarówno prokurator jak i pomysłodawcy cyklu zwracają uwagę na to, że we włoskich szkołach należy mówić o mafii, by zmienić mentalność i spojrzenie dzieci i młodzieży na zjawisko przestępczości zorganizowanej.

Socjolodzy biją na alarm. Sondaże wskazują, że na południu kraju, a więc w kolebce największych gangów, mafia to dla prawie 20 procent gimnazjalistów źródło bogactwa i władzy. Nastolatki wierzą, że dzięki niej można rozwiązać problemy ekonomiczne i zapewnić sobie bezpieczeństwo oraz pracę. 15 proc. uczniów uważa, że mafia to _ zjawisko pozytywne _.

Już zapowiedziano, że nagrania wykładów staną się narzędziem dydaktycznym we włoskich szkołach. Trafią również do internetu.

Czytaj więcej w Money.pl
Berlusconi przed sądem: nie płaciłem mafii Były premier Włoch był przesłuchiwany w Rzymie przez sędziów jako świadek w procesie przeciw mafii sycylijskiej.
Na walce z mafią zyskali miliardy euro Wśród skonfiskowanych nieruchomości są budynki, hotele i restauracje.
"Król detergentów" prał pieniądze mafii Włoska Gwardia Finansowa skonfiskowała właśnie jego majątek o wartości 450 mln euro.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)