Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
areszt domowy
18.09.2012 16:16

Włochy: Senator w areszcie domowym w klasztorze

Środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania zamieniono na pobyt w klasztorze Świętej Matki Boskiej Potrzebujących w miejscowości Carsoli niedaleko L'Aquili.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Daveness_98/CC/Flickr)

Włoski senator Luigi Lusi oskarżony o przywłaszczenie pieniędzy centrowej partii, której był skarbnikiem, będzie przebywał w areszcie domowym w klasztorze w Abruzji. Zgodę na to wyraził sąd, przychylając się do wniosku obrony o jego zwolnienie.

Środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania zamieniono na pobyt w klasztorze Świętej Matki Boskiej Potrzebujących w miejscowości Carsoli niedaleko L'Aquili, o co zabiegali jego adwokaci.

W klasztorze tym, jak wyjaśniono, działa także między innymi ośrodek pomocy dla narkomanów wychodzących z nałogu i osób z problemami psychicznymi. Lusi otrzymał tam pokój gościnny.

_ - Przyjmiemy go w ewangelicznym duchu - powiedział cytowany przez Ansę rektor tamtejszego klasztoru. - Nasza postawa jest wolna od uprzedzeń, bo ludzie mają swoją godność, która wykracza ponad pojedyncze błędy _. _ Przyjmujemy następnego brata _ - dodał duchowny.

Senator został aresztowany w czerwcu, gdy śledztwo wykazało, że przywłaszczył sobie ponad 20 milionów euro z kasy partii Margherita, której był skarbnikiem w latach 2008-2011.

Po kilka milionów euro polityk przeznaczył na zakup luksusowego apartamentu i willi w Rzymie oraz w okolicach. Zainwestował też pieniądze w spółkę handlu nieruchomościami. Poza tym dokonał kilku znacznych przelewów, m.in. na konto żony.

Wyniki dotychczasowych kontroli wskazują na to, że były skarbnik traktował pieniądze partyjne jak swoje i wydawał je na najbardziej ekstrawaganckie, ściśle prywatne cele. Podróżował Orient Expressem po Europie, 200 tysięcy euro wydał na weekendy w Toronto i w Nowym Jorku.

Lista jego wydatków wprowadziła w konsternację nie tylko liderów partii z byłym burmistrzem Rzymu Francesco Rutellim na czele, ale całą włoską klasę polityczną. Wybuchła dyskusja, jak mogło dojść do takiego braku kontroli nad ogromnymi finansami partii pochodzącymi z budżetu.

Adwokaci senatora poinformowali, że gotów jest on oddać nieruchomości, które kupił za partyjne fundusze. Kierownictwo ugrupowania przekazało skarbowi państwa pierwszych 5 milionów euro, które udało się dotychczas odebrać byłemu skarbnikowi.

Czytaj więcej w Money.pl
"Król serów" aresztowany. Związki z mafią? Pod zarzutem powiązań z najgroźniejszym gangiem kamorry policja aresztowała znanego przedsiębiorcę Giuseppe Mandarę.
To największy skandal finansowy w polityce Prosto z parlamentu w Rzymie do więzienia pojechał włoski senator Luigi Lusi, oskarżony o sprzeniewierzenie i przywłaszczenie sobie około 25 milionów euro z kasy ugrupowania, którego był skarbnikiem. To największy skandal finansowy w polityce ostatnich lat.
Zabił 16-latkę? Podejrzany wreszcie w areszcie Podłożył materiały wybuchowe pod bramy szkoły, bo miał osobiste porachunki z dyrektorem szkoły - taką hipotezę ma włoska policja.
Tagi: areszt domowy, włochy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz