Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys we włoszech
22.06.2012 07:02

Włochy oszczędzają. Parlament będzie mniejszy

Senat Włoch zdecydowaną większością głosów uchwalił poprawkę do konstytucji redukującą liczbę parlamentarzystów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Daveness_98/CC/Flickr)

Senat Włoch zdecydowaną większością głosów uchwalił poprawkę do konstytucji redukującą liczbę parlamentarzystów. Zmiany te senatorowie zaczęli nie od siebie, ale od Izby Deputowanych, gdzie zamiast 630 będzie 508 parlamentarzystów.

Jednocześnie postanowiono obniżyć z 25 do 21 roku wiek, w jakim można otrzymać mandat deputowanego.

Redukcja liczby miejsc w izbie niższej, planowana od następnej kadencji, to pierwszy ważny krok na drodze do obniżenia wysokich kosztów utrzymania włoskiego parlamentu, którego członkowie otrzymują pensje wraz z dietami i dodatkami w wysokości kilkunastu tysięcy euro miesięcznie. Uposażenia te, najwyższe w Europie, również mają zostać zmniejszone, co przewiduje oszczędnościowy pakiet rządu Mario Montiego.

Niezadowolenie części deputowanych wywołało to, że prace w Senacie rozpoczęto od zmian w drugiej izbie parlamentu. W związku z tą polemiką przewodniczący Senatu Renato Schifani zapewnił, że jego izba wprowadzi analogiczne redukcje przed końcem czerwca. Liczba senatorów ma spaść z 315 do 200 i według zapewnień sprawa ta nie napotka na żadne trudności podczas obrad. Obecna kadencja parlamentu kończy się w maju 2013 roku.

Tagi: kryzys we włoszech, włochy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz