Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Benedykt XVI
17.02.2013 12:08

Włochy: Benedykt XVI zmieni przepisy, by przyspieszyć konklawe

Benedykt XVI zmieni konstytucję apostolską tak, aby konklawe mogło rozpocząć się wcześniej niż w 15. dniu wakatu w Stolicy Apostolskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Benedykt XVI zmieni konstytucję apostolską tak, aby konklawe mogło rozpocząć się wcześniej niż w 15. dniu wakatu w Stolicy Apostolskiej - podała w niedzielę _ La Repubblica _. Nieoficjalnie mówi się, że konklawe może zacząć się 5 lub 10 marca.

Według włoskiej gazety decyzja o zmianie artykułu konstytucji apostolskiej Jana Pawła II _ Universi Dominici Gregis _ o wakacie w Stolicy Apostolskiej i wyborze biskupa rzymskiego zostanie ogłoszona 1 marca, a więc dzień po abdykacji papieża.

Obecnie nad kwestią przyspieszenia konklawe w tej nadzwyczajnej sytuacji, w związku z ustąpieniem Benedykta XVI, pracuje komisja kardynałów z kamerlingiem kardynałem Tarcisio Bertone. Celem, jaki się wskazuje jest to, by wybór papieża mógł rozpocząć się w pierwszych dziesięciu dniach marca.

Wymaga to jednak, by Benedykt XVI jeszcze przed swym ustąpieniem 28 lutego sporządził dokument modyfikujący dotychczasowe przepisy.

Sytuacja z logistycznego punktu widzenia wydaje się łatwa - zauważają komentatorzy, ponieważ skróceniu ulega czas oczekiwania na przyjazd kardynałów do Rzymu. Już od dnia ogłoszenia zamiaru abdykacji, czyli od 11 lutego wiedzą oni bowiem o zbliżającym się konklawe. Wielu kardynałów przybędzie do Wiecznego Miasta już na ostatnią audiencję generalną 27 lutego i na pożegnanie z papieżem dzień później.

Dzięki temu, w przypadku sprawnego przebiegu konklawe, inauguracja nowego pontyfikatu mogłaby odbyć się jeszcze przed Wielkim Tygodniem, a następca Benedykta XVI miałby więcej czasu na przygotowanie się do uroczystości Triduum Paschalnego i Wielkanocy.

Czytaj więcej w Money.pl
Papież zdecydował o odejściu dużo wcześniej Benedykt XVI podjął decyzję o abdykacji, po podróży do Meksyku i na Kubę w marcu zeszłego roku - ujawnił redaktor naczelny watykańskiego dziennika _ L'Osservatore Romano _.
Abdykacja Benedykta XVI. Pontyfikat w cieniu kontrowersji Papież 28 lutego o godzinie 20 zrezygnuje ze stanowiska. Dziś ogłosił to światu. Są już wskazania następców.
Benedykt XVI pożegnał się z premierem Ustępujący wkrótce szef rządu podziękował papieżowi, który abdykuje 28 lutego, za uwagę i troskę o Włochy oraz Europę.
Tagi: Benedykt XVI, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz