Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wlk.Brytania: demonstracja przeciwko dronom

0
Podziel się

Pod hasłem Uziemić drony działacze ruchu antywojennego zorganizowali w pierwszy marsz i wiec przeciwko wyposażeniu Królewskich Sił Powietrznych w bezzałogowe samoloty bojowe.

Wlk.Brytania: demonstracja przeciwko dronom
(AP/Fotolink/East News)
bEiJxOIB

Pod hasłem _ Uziemić drony _ działacze ruchu antywojennego zorganizowali pierwszy w Wielkiej Brytanii marsz i wiec na znak protestu przeciwko wyposażeniu Królewskich Sił Powietrznych (RAF) w bezzałogowe samoloty bojowe.

Brytyjskie ministerstwo obrony potwierdziło ostatnio, że w bazie RAF w Waddington (hrabstwo Lincolnshire) stacjonuje dywizjon, posiadający pięć zakupionych w USA samolotów bezzałogowych Reaper.

Używane są one w Afganistanie, ale centrum operacyjne mieści się w Waddington, gdzie zbudowano trzy terminale kontrolne do bezpośredniego kierowania ich misjami bojowymi. Uprzednio samoloty te korzystały z bazy Creech w amerykańskim stanie Nevada, gdzie brytyjski personel szkolił się w ich obsłudze.

bEiJxOID

W proteście wzięły udział powstała przed interwencją zbrojną w Iraku koalicja Stop the War, znacznie od niej starsza organizacja na rzecz rozbrojenia nuklearnego CND (Campaign Nuclear Disarmament), charytatywne stowarzyszenie War on Want i nowo utworzone ugrupowanie The Drone Campaign Network. Demonstranci przemaszerowali w pochodzie z Lincoln do pobliskiego Waddington.

_ - Drony sterowane z dala od miejsca konfliktu ułatwiają podjęcie politycznych decyzji o wojskowych atakach i selektywnych, pozaprawnych zabójstwach. Ich użycie nie podlega demokratycznemu nadzorowi i opinia publiczna nic nie wie o tym, czemu służą _ - powiedział telewizji Sky Rafeef Ziadah z organizacji War on Want.

_ - Drony to instrument głęboko niepopularnej wojny z terroryzmem toczonej za naszymi plecami _ - sądzi Chris Nineham, wiceprzewodniczący Stop the War Coalition.

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii wystąpiło w obronie użycia dronów w Afganistanie wskazując w oświadczeniu, iż obsługiwane są przez doświadczony personel, ściśle stosujący ten sam regulamin użycia broni, który obowiązuje pilotów RAF.

bEiJxOIJ

Reapery mogą być wykorzystywane do zadań rozpoznawczych i ofensywnych. Uzbrojone są w kierowane bomby o wadze 250 kg i naprowadzane laserowo przeciwpancerne pociski rakietowe Hellfire.

Czytaj więcej w Money.pl

bEiJxOJe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)