Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
komórki
08.05.2010 08:37

Właściciel komórki na kartę jak abonent

Posiadacze kart pre-paid będą mogli rejestrować numery, dostaną umowę i bilingi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Darrenbaker/Dreamstime)

Pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski podpisał nowelizację prawa telekomunikacyjnego. Zgodnie z nią, abonentem jest nie tylko osoba, która ma pisemną umowę z operatorem, ale też właściciel telefonu na kartę.

Celem zmian jest zrównanie uprawnień wszystkich użytkowników usług telekomunikacyjnych - bez względu na to, czy posiadają umowę pisemną z operatorami, czy nie.

W czerwcu 2007 roku Komisja Europejska wytoczyła Polsce sprawę. KE tłumaczyła, że według polskich uregulowań, określenie _ abonent _ dotyczy tylko osób, które podpisały umowę z operatorem.

Zmiana definicji abonenta jest spowodowana wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ze stycznia 2009 r. Trybunał uznał, że Polska łamie unijne prawo, stosując złą definicję abonenta.To wyklucza m.in. część użytkowników popularnych kart typu pre-paid, których np. nie ma w książkach telefonicznych.

Nie mają oni prawa do otrzymania szczegółowych rachunków, są pozbawieni możliwości zablokowania w darmowy sposób połączeń lub wyświetlania identyfikacji rozmów przychodzących przy poszczególnych połączeniach telefonicznych.

Co dokładnie się zmieni?

Zgodnie z nowelą posiadacze kart pre-paid, czyli użytkownicy telefonów komórkowych na kartę, będą mogli zarejestrować się i otrzymywać cenniki, regulaminy oraz bilingi na swój domowy adres. Obecnie te uprawnienia mają tylko te osoby, które zawarły umowę pisemną z operatorem.

Znowelizowana ustawa przewiduje również, iż dostawca usług telekomunikacyjnych będzie bezpłatnie dostarczał abonentowi - który udostępnił swoje dane - cennik wraz z umową o świadczenie usług. Będzie musiał zrobić to również na każde żądanie abonenta.

Każdy abonent, który udostępnił swoje dane, będzie otrzymywał bezpłatnie podstawowy wykaz wykonanych usług telekomunikacyjnych. Chodzi o informacje o zrealizowanych płatnych połączeniach, czyli biling wraz z fakturą.

Nowe przepisy zobowiązują dostawcę usług telekomunikacyjnych do dostosowania w ciągu 6 miesięcy wzorców umów i regulaminów do zmian wynikających z nowych regulacji. Zaczną one obowiązywać po 60 dniach od ich ogłoszenia.

Tagi: komórki, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz