Notowania

Przejdź na
atom w korei północnej
22.04.2014 08:18

Władze w Seulu ostrzegają przed Koreą Płn.

W miejscu przeprowadzania testów nuklearnych przez Koreę Płn. zaobserwowano ostatnio wzmożoną aktywność - poinformowały władze Korei Płd.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

W miejscu przeprowadzania testów nuklearnych przez Koreę Płn. zaobserwowano ostatnio wzmożoną aktywność - poinformowały we wtorek władze Korei Płd. Według nich mogą to być przygotowania do czwartej próby nuklearnej, tuż przed wizytą prezydenta USA w Seulu.

_ Nasza armia obserwuje obecnie dużą aktywność w miejscu prób nuklearnych Punggye-ri i wokół niego _ - oświadczył rzecznik południowokoreańskiego ministerstwa obrony. Dodał, że program nuklearny Korei Płn. osiągnął taki poziom zaawansowania, że próby mogą być przeprowadzane, kiedy tylko władze w Pjongjangu tego zechcą.

Według obserwatorów Korea Płn. może posunąć się do prowokacji, przeprowadzając swą czwartą próbę nuklearną przed piątkową wizytą prezydenta USA Baracka Obamy w Seulu w ramach jego podróży po Azji.

W poniedziałek władze północnokoreańskie oświadczyły, że wizyta Obamy to _ niebezpieczny _ krok, który może prowadzić do wzrostu napięcia w regionie.

Korea Płn. przeprowadziła do tej pory trzy próby nuklearne: w październiku 2006 roku, w maju 2009 roku i w lutym 2013 roku. Próby te nie tylko pogorszyły stosunki Pjongjangu z Zachodem, ale także z jedynym sojusznikiem wśród mocarstw - Chinami.

Po dokonaniu trzeciego testu atomowego napięcie na Półwyspie Koreańskim wyraźnie wzrosło, gdy Korea Płn. zagroziła USA i Korei Płd. wojną nuklearną. W następstwie tej próby Rada Bezpieczeństwa ONZ rozszerzyła międzynarodowe sankcje wobec Korei Płn.

Czytaj więcej w Money.pl
Wymiana ognia na Morzu Żółtym Podczas poniedziałkowych manewrów wojskowych prowadzonych przez marynarkę wojenną Korei Północnej kilka pocisków artyleryjskich spadło na wody terytorialne należące do Korei Południowej.
Groźba wybuchu wojny nie zatrzyma Seulu Pjongjang grozi, że jeśli dojdzie do manewrów - zostanie to odebrane jak początek inwazji na Północ.
B-52 może zagrozić spotkaniom rodzin Przelot amerykańskich bombowców strategicznych nad Koreą Południową zagraża planom przeprowadzenia spotkań rodzin rozdzielonych w wyniku wojny koreańskiej.
Biznesmen sprzedał Korei Pół. plan zbrojeń Mężczyzna miał między innymi dostarczać władzom w Pjongjangu informacje na temat najnowszych projektów zbrojeniowych Seulu.
Tagi: atom w korei północnej, korea, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz