Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Władze Rosji twierdzą, że jeszcze nie wpłynął wniosek Snowdena o azyl

0
Podziel się:

Rzecznik prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow, zapytany, czy Snowden wystąpił z wnioskiem o azyl w Rosji, powiedział: - Nic nam o tym dotąd nie wiadomo.

Władze Rosji twierdzą, że jeszcze nie wpłynął wniosek Snowdena o azyl
(AP/Fotolink/East News)

- _ Aby uzyskać azyl polityczny w Rosji, były współpracownik amerykańskich służb specjalnych Edward Snowden powinien w pierwszej kolejności zwrócić się do Federalnej Służby Migracyjnej _ - powiedział dziś szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow (na zdj.)._ _

_ - Nie kontaktujemy się ze Snowdenem _ - dodał Ławrow, a dyrektor Federalnej Służby Migracyjnej Konstantin Romodanowski oświadczył, że nie otrzymano dotąd wniosku Amerykanina, przebywającego od 23 czerwca w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo. Snowden nie może tej strefy opuścić, ponieważ władze USA anulowały jego paszport.

Także rzecznik prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow, zapytany, czy Snowden wystąpił z wnioskiem o azyl w Rosji, powiedział: _ - Nic nam o tym dotąd nie wiadomo _.

Agencja Reutera pisze w związku z wypowiedzią Ławrowa, że Rosja _ trzyma Snowdena na dystans _ i _ rozważa swe opcje _.

Snowden, ścigany przez wymiar sprawiedliwości USA za ujawnienie tajnych informacji o programie inwigilacji elektronicznej prowadzonym przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), oświadczył wczoraj na spotkaniu z rosyjskimi obrońcami praw człowieka, że zamierza ubiegać się o tymczasowy azyl w Rosji z zamiarem udania się docelowo do Ameryki Płd.

Kreml sygnalizował możliwość przyznania Snowdenowi zgody na pobyt w Rosji pod warunkiem, że Snowden całkowicie wyrzeknie się działań, które szkodzą USA. Znany rosyjski prawnik Genri Reznik, który wczoraj spotkał się ze Snowdenem, powiedział, że Amerykanin przystał na ten warunek.

Snowden zwrócił się o azyl polityczny do ponad 20 państw, a trzy z nich - Wenezuela, Boliwia i Nikaragua - odniosły się pozytywnie do jego prośby; władze w Caracas twierdzą jednak, że nie otrzymały dotąd formalnego wniosku w tej sprawie.

30-letni Snowden ujawnił dziennikom _ Guardian _ i _ Washington Post _, że NSA prowadzi inwigilację elektroniczną na wielką skalę, obejmującą również sojuszników Stanów Zjednoczonych.

Czytaj więcej w Money.pl
Snowden nie złożył wniosku o azyl w Rosji Władze na Kremlu wyraziły zgodę na jego pobyt w kraju pod warunkiem, że Snowden całkowicie wyrzeknie się działań, które szkodzą USA.
Wiedzą, gdzie jest Snowden. Widzieli się z nim Obecna na spotkaniu ze Snowdenem słoweńska dziennikarka Polona Frelich twierdzi, że Amerykanin wygląda na człowieka zmęczonego psychicznie i fizycznie.
Ameryka Południowa czuje presję USA Wspólny Rynek Południa MERCOSUR domaga się, by amerykańską aferą szpiegowską zajęła się Rada Bezpieczeństwa ONZ.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)