Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Władze Afganistanu zwolniły z więzienia 65 osób

0
Podziel się:

Stany Zjednoczone skrytykowały tę decyzję. W odpowiedzi afgański prezydent Hamid Karzaj zażądał, by USA przestały napastować afgańskie sądy.

na zdj. Hamid Karzaj
na zdj. Hamid Karzaj (AP/Fotolink/East News)

Stany Zjednoczone skrytykowały tę decyzję. W odpowiedzi afgański prezydent Hamid Karzaj zażądał, by USA _ przestały napastować afgańskie sądy _.

_ Mam nadzieję, że Stany Zjednoczone przestaną napastować afgańskie sądy i kontestować ich decyzje (...). Jeśli afgańskie władze sądowe postanawiają uwolnić więźniów, to nie jest to sprawą USA _ - powiedział dziennikarzom Karzaj na zakończenie szczytu Turcja - Afganistan - Pakistan zorganizowanego w Ankarze.

Karzaj spotkał się tam z premierem Pakistanu Nawazem Sharifem i prezydentem Turcji Abdullahem Gulem.

Gdy afgański rząd zdecydował wypuścić bojowników z dawnego amerykańskiego więzienia w Bagram Stany Zjednoczone uznały tę decyzję za regres rządów prawa w Afganistanie.

Z informacji służby więziennej w Bagram wynika, że bojownicy wyszli na wolność w czwartek rano i zostali wywiezieni w nieznanym kierunku. Decyzję o ich uwolnieniu podjął kilka tygodni wcześniej prezydent Karzaj. Wywołało to falę protestów wśród przedstawicieli amerykańskich wojsk, którzy wyrazili obawy, że bojownicy wrócą do walki z siłami USA i Afganistanu. Podkreślono jednocześnie, że uwolnione osoby mają _ krew na rękach _.

Rzecznik afgańskiego prokuratora generalnego Basir Azizi oznajmił wcześniej, że prokurator _ nakazał władzom więzienia w Bagram zwolnienie 65 więźniów, ponieważ nie ma przeciwko nim obciążających dowodów _. Rzecznik dodał, że nie ma informacji o losie pozostałych więźniów.

W styczniu władze afgańskie zapowiedziały, że zwolnią 37 z 88 więźniów, a Amerykanie wówczas wyrazili sprzeciw wobec tej decyzji. Departament Stanu USA oznajmił, że w stosunku do tych ludzi istnieją poważne dowody dotyczące przestępstw związanych z terroryzmem.

Decyzja Kabulu o zwolnieniu więźniów pogorszyła jego stosunki z Waszyngtonem. Są one już poważnie nadszarpnięte, ponieważ prezydent Karzaj odmawia podpisania gotowego porozumienia z USA o pozostawieniu w Afganistanie po 2014 roku kilkunastu tysięcy zachodnich żołnierzy i utworzeniu dziewięciu amerykańskich baz wojskowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Śledztwo w sprawie więzień CIA przedłużone Prokuratura apelacyjna wystąpiła z wnioskami o pomoc do trzech krajów europejskich. Dlaczego?
Produkował wadliwe implanty, usłyszał wyrok Pięciu członków kierownictwa nieistniejącej już obecnie firmy PIP (Poly Implant Prothese), w tym jej założyciel 74-letni obecnie Mas, oskarżonych było o oszustwo i wyłudzenie pieniędzy.
USA apeluje do władz Kuby: Uwolnijcie go Alan Gross został aresztowany w Hawanie 3 grudnia 2009 r. pod zarzutem prowadzenia potajemnie wrogiej działalności.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)