Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Władza w Tadżykistanie. Prezydent po raz czwarty ten sam

0
Podziel się:

Emomali Rachmon zdobył aż 83,6 proc. poparcia we wczorajszym głosowaniu.

Władza w Tadżykistanie. Prezydent po raz czwarty ten sam
(ec.europa.eu)

Zgodnie z przewidywaniami obecny prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon (na zdjęciu) zwyciężył we wczorajszych wyborach, uzyskując 83,6 proc. poparcia - poinformowała dziś Naczelna Komisja Wyborcza. Wygrana zapewnia mu czwartą kadencję autorytarnych rządów do 2020 roku.

Frekwencja wyborcza wynosiła 86,6 proc.

Za Rachmonem opowiedziało się 3,23 mln uprawnionych do głosowania w liczącym ponad 7,5 mln mieszkańców Tadżykistanie.

Pięciu mało znanych rywali, których dopuszczono do wyborów, to ludzie lojalni wobec władz. Zdaniem obserwatorów mieli oni jedynie uwiarygodnić pozorny pluralizm wyborczy.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), która podkreśliła, że _ nie było widocznej kampanii wyborczej innych kandydatów _ poza prezydentem, ma w czwartek opublikować raport na temat przebiegu wyborów.

Do udziału w wyborach nie została dopuszczona przedstawicielka rzeczywistej opozycji przeciw prezydentowi Ojnihol Bobonazarowa. Nie udało jej się zebrać wymaganych przez prawo 210 tys. (5 proc. uprawnionych do głosowania) podpisów popierających ją wyborców.

61-letniego Emomalego Rachmona do władzy wyniosła wojna domowa z lat 1992-97. Pierwsze wybory prezydenckie wygrał w 1994 r., a pięć lat później zwyciężył ubiegając się o reelekcję. Zanim upłynęła jego druga i ostatnia dozwolona konstytucją prezydencka kadencja, w 2003 r. kazał poprawić konstytucję i przedłużyć rządy prezydenta z pięciu do siedmiu lat. Ogłosił też, że ponieważ konstytucja została zmieniona, prezydenckie kadencje liczą się od nowa i w 2006 r. stanął do wyborów po raz trzeci.

Według danych Banku Światowego z 2011 roku około połowy mieszkańców Tadżykistanu żyje poniżej progu ubóstwa, a średnia miesięczna płaca oscyluje wokół równowartości mniej niż 100 dolarów. Trudne warunki życia powodują, że prawie połowa męskiej populacji w wieku produkcyjnym pracuje za granicą, głównie w Rosji.

Czytaj więcej w Money.pl
Tutaj wybory prezydenckie to tylko rytuał? Prawdopodobnie po raz trzeci z rzędu prezydentem zostanie Emomali Rachmon, były dyrektor kołchozu.
Oto najbardziej wpływowy człowiek Prezydent Rosji zajmując pierwsze miejsce w rankingu, wyprzedził Baracka Obamę i przywódcę Chin - Xia Jinpinga.
Rekordowo niskie poparcie dla prezydenta Najnowsza ankieta instytutu ujawniła że około 84 proc. respondentów uważa politykę rządu za nieskuteczną, a 74 proc. za nieuczciwą.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)