Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Władisław Surkow. Szara eminencja na Kremlu doradcą Putina

0
Podziel się:

Surkow jest utożsamiany z tym klanem w otoczeniu Putina, który ma krytyczny stosunek do twardej polityki wewnętrznej i zagranicznej prezydenta.

bECgCsqJ

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin powołał dziś na swojego doradcę Władisława Surkowa (na zdjęciu), w nieodległej przeszłości wpływowego polityka uważanego za szarą eminencję na Kremlu.

W dekrecie o powołaniu 49-letniego Surkowa na prezydenckiego doradcę Putin nie sprecyzował zakresu obowiązków powołanego.

Sekretarz prasowy prezydenta Dmitrij Pieskow przekazał jednak, że Surkow zajmie się tymi samymi problemami, które pozostawały w gestii Tatiany Golikowej, prezydenckiej doradczyni powołanej na szefową Izby Obrachunkowej FR. Odpowiadała ona za relacje Rosji z Abchazją i Osetią Południową, dwiema zbuntowanymi republikami, które przy poparciu Moskwy oderwały się od Gruzji.

bECgCsqL

Powołując się na źródła zbliżone do Kremla, niektóre media w Moskwie utrzymują wszelako, że zakres obowiązków Surkowa będzie szerszy niż Golikowej. Według nich zajmie się on też stosunkami z Ukrainą i Gruzją.

Surkow przyszedł na Kreml pod koniec kadencji Borysa Jelcyna. Był wiceszefem kremlowskiej Administracji w czasie pierwszych dwóch kadencji prezydenckich Putina (2000-08), a także podczas prezydentury Dmitrija Miedwiediewa.

W grudniu 2011 roku, po fali antyputinowskich protestów w Moskwie, został przeniesiony do rządu, w którym objął dekoracyjną tekę wicepremiera ds. modernizacji i innowacji. W maju 2012 roku został dodatkowo szefem kancelarii rządu. W maju 2013 roku ustąpił z obu stanowisk. Kreml podał, że nastąpiło to z powodu niewykonania przez rząd Miedwiediewa dekretów i poleceń prezydenta.

W przeszłości Surkow był jednym z głównych doradców Putina. Jest autorem pojęcia _ suwerenna demokracja _, określającego budowany przez Putina ustrój oparty na fasadowej demokracji. Uważa się go za twórcę putinowskiej partii Jedna Rosja i inicjatora prokremlowskiego ruchu młodzieżowego _ Nasi _.

bECgCsqR

Wkrótce po dymisji w jednym z wywiadów prasowych Surkow określił Putina jako _ człowieka zesłanego Rosji przez los i Pana Boga w trudnym dla niej czasie _. - _ Byłem obok wielkiego człowieka _ - dodał.

Powrotu Surkowa na Kreml spodziewano się od momentu jego wyjścia z rządu. Regularnie pojawiały się pogłoski o stanowiskach, które ma objąć. Wymieniano m.in. funkcję przedstawiciela prezydenta na Północnym Kaukazie (Surkow pochodzi z Czeczenii) i prezesa państwowej korporacji ds. rozwoju Dalekiego Wschodu.

Surkow jest utożsamiany z tym klanem w otoczeniu Putina, który ma krytyczny stosunek do twardej polityki wewnętrznej i zagranicznej prezydenta. Jest w konflikcie z pierwszym zastępcą szefa kremlowskiej Administracji Wiaczesławem Wołodinem, jednym z głównych architektów obecnej polityki wewnętrznej Putina.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin ucina dyskusję: Żadnej złej woli nie było - _ Organy śledcze doszły do wniosku, że żadnej złej woli i przestępczego niedbalstwa nie było. Doszło do tragedii _ - oświadczył prezydent Rosji.
Ta decyzja to cios dla rosyjskiego opozycjonisty Opozycjonista groził, że jeśli wniosek nie zostanie rozpatrzony, wyprowadzi swoich zwolenników na ulice.
Rosyjski parlament rzucił rękawicę światu Mecze piłkarskie między parlamentarzystami zostaną rozegrane na Placu Czerwonym, obok murów Kremla.
bECgCsrm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)