Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Władimir Putin i Petro Poroszenko w Mediolanie. Ale do spotkania nie dojdzie

0
Podziel się:

Ukraiński prezydent zapowiadał wcześniej, że w Mediolanie chce rozmawiać z Putinem o pokoju w Donbasie i rozwiązaniu konfliktu gazowego między Ukrainą a Rosją.

Władimir Putin i Petro Poroszenko w Mediolanie. Ale do spotkania nie dojdzie
(PAP/EPA)
bEKAoaRN

Obaj prezydenci będą uczestniczyć w szczycie Azja-Europa (ASEM), który rozpoczyna się jutro w drugiej połowie dnia. Spodziewany jest udział szefów państw i rządów kilkudziesięciu krajów. Tematem ma być wzrost gospodarczy i bezpieczeństwo. Na marginesie spotkania odbędą się też rozmowy o konflikcie na Ukrainie.

Jurij Uszakow, który jest doradcą Putina ds. polityki zagranicznej, nie wykluczył jednak, że przywódcy Rosji i Ukrainy mogą uzgodnić dwustronne spotkanie w toku rozmów w szerszym gronie.

Przedstawiciel Kremla przekazał w tym kontekście, że _ przygotowywane są kontakty Putina w normandzkim lub szerszym formacie _. Uszakow wyjaśnił, że w piątek rano przed sesją ASEM premier Włoch Matteo Renzi wyda śniadanie, podczas którego omawiana będzie tematyka ukraińska. Uszakow podał, że oprócz liderów Rosji i Ukrainy wezmą w nim udział prezydent Francji Francois Hollande, szefowie rządów Niemiec i Wielkiej Brytanii, Angela Merkel i David Cameron, a także przewodniczący Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej Herman Van Rompuy i Jose Barroso.

bEKAoaRP

_ Format normandzki _ to rozmowy przywódców Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji. Po raz pierwszy Putin, Poroszenko, Merkel i Hollande spotkali się w tym gronie w czerwcu w Normandii w czasie obchodów 70. rocznicy D-Day, czyli lądowania aliantów.

Doradca Putina poinformował też, że w czasie pobytu w Mediolanie prezydent Rosji ma w planie dwustronne rozmowy z szefami rządów Włoch, Niemiec i Austrii; prawdopodobnie dojdzie też do jego spotkania z premierem W. Brytanii.

Uszakow przekazał, że bezpośrednio po przylocie do Mediolanu Putin będzie konferować z Merkel, a na koniec dnia spotka się z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano.

Służba prasowa Poroszenki podała wcześniej, że prezydenci Ukrainy i Rosji uzgodnili we wtorek telefonicznie format rozmów, które przeprowadzą w czwartek w Mediolanie na marginesie szczytu Azja-Europa. Przywódcy _ uzgodnili program i format spotkania w trakcie szczytu ASEM, który odbędzie się w Mediolanie w dniach 16-17 października _ - głosi komunikat służb prasowych.

bEKAoaRV

Ukraiński prezydent zapowiadał wcześniej, że w Mediolanie chce rozmawiać z Putinem o pokoju w Donbasie i rozwiązaniu konfliktu gazowego między Ukrainą a Rosją. Putin przyleci do Mediolanu z Belgradu, gdzie w czwartek weźmie udział w obchodach 70. rocznicy wyzwolenia miasta spod okupacji niemieckiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Kryzys na Ukrainie. Tysiące uchodźców Ponad 400 tysięcy Ukraińców schroniło się w Rosji. NATO informuje, że Rosja nadal koncentruje swe wojska w pobliżu granicy z Ukrainą.
Jaceniuk o dwustronnych rozmowach z Rosją Premier oświadczył, że w ostatnim czasie sytuacja w objętych protestami prorosyjskich separatystów obwodach donieckim i ługańskim zmienia się na lepsze.
Rosja: Zatrzymano 25 osób. Dywersanci? Stacja telewizyjna poinformowała, że wszyscy zatrzymani potwierdzili otrzymanie instrukcji od przedstawicieli Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.
bEKAoaSq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)