Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Władimir Putin drugi rok z rzędu najpotężniejszym człowiekiem świata

0
Podziel się:

- To zwykłe oszacowanie zakresu twardej władzy - wyjaśnia odpowiedzialny za ranking Forbes. - Nikt nie nazwałby go dobrym facetem.

Władimir Putin drugi rok z rzędu najpotężniejszym człowiekiem świata
(Bohan / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))
bFewLKTF

Prezydent Rosji Władimir Putin po raz drugi z rzędu otwiera listę najbardziej wpływowych osobistości świata magazynu _ Forbes _. W opublikowanym dziś rankingu Putin wyprzedza prezydentów USA i Chin, Baracka Obamę i Xi Jinpinga - na miejscach drugim i trzecim.

W pierwszej piątce amerykańskiego dwutygodnika znaleźli się także papież Franciszek i kanclerz Niemiec Angela Merkel. Rankingiem objęto m.in. polityków, a także działaczy społecznych czy szefów instytucji finansowych (np. szefowa amerykańskiego Fed Janet Yellen na szóstej lokacie). W tegorocznym zestawieniu znalazło się 17 szefów państw, w tym północnokoreański dyktator Kim Dzong Un na miejscu 49.

W spisie za 2013 roku pierwsza piątka prezentowała się tak samo. Obama był liderem rankingu w 2012 roku.

bFewLKTH

W komentarzu do rankingu _ Forbes _ wyjaśnia, że powstał on na podstawie głosowania edytorów czasopisma, którzy biorą pod uwagę takie czynniki jak zasoby finansowe, zakres władzy i sposób jej użycia, a także liczbę ludzi, na których oceniane osobistości wywierają wpływ. W zestawieniu znalazło się 72 ludzi, po jednym na każde 100 milionów mieszkańców Ziemi.

_ - To zwykłe oszacowanie zakresu twardej władzy _ - wyjaśnia autorka komentarza Caroline Howard, dodając, że _ władzę opisywano wieloma określeniami, ale ładny nie jest jednym z nich _.

_ - Nikt nie nazwałby Władimira Putina dobrym facetem _ - zastrzega Howard i przypomina zajęcie Krymu, rozpętanie wojny na Ukrainie i zestrzelenie malezyjskiego samolotu za pomocą rakiety niemal na pewno dostarczonej przez Rosję. _ Jako niekwestionowanego, nieprzewidywalnego i nieprzeniknionego lidera atomowego kraju bogatego w zasoby energetyczne, nikt nigdy nie nazwałby go słabym _ - dodaje.

_ - Kto jest bardziej wpływowy: wszechmocny szef korodującego, ale nadal wojowniczego mocarstwa, czy zakuty w kajdanki przywódca najbardziej dominującego państwa świata? _ - pyta następnie retorycznie, czyniąc aluzję do Baracka Obamy zmagającego się z blokadą ze strony Republikanów w Kongresie.

bFewLKTN
Czytaj więcej w Money.pl
Putin chwali pakt Ribbentrop-Mołotow Prezydent Rosji podkreśla, że Europa obwinia ZSRR, że dokonał podziału Polski, gdy tymczasem Polska w chwili zajęcia części Czechosłowacji przez wojska niemieckie sama uczestniczyła w rozbiorze tego kraju.
Wałęsa: Putin wypowiedział światu wojnę Były prezydent odniósł się do kryzysu ukraińskiego przy okazji gali promującej Polskę w Parlamencie Europejskim.
Obama nie spotka się z Putinem, ale... Oczekuje się jednak, że odbędą się nieformalne rozmowy obu prezydentów.
bFewLKUi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)