Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jerzy Malczyk
|

Władimir Putin chce ukrywać informacje o poległych. Wydał dekret

0
Podziel się:

Informacje o stratach w ludziach w operacjach specjalnych w czasie pokoju zostały uznane za tajemnicę państwową.

Władimir Putin chce ukrywać informacje o poległych. Wydał dekret
(Jedimentat44/flickr (CC BY 2.0))
bELaxtYl

Prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret, na mocy którego informacje o stratach w ludziach w operacjach specjalnych w czasie pokoju zostały uznane za tajemnicę państwową.

Ukaz Putina został ogłoszony w czwartek w portalu informacji prawnej, będącym odpowiednikiem polskiego Dziennika Ustaw. Dotychczas tajemnicą państwową objęte były tylko straty w ludziach w czasie działań wojennych.

Powodu tej zmiany Kreml nie podał. Za ujawnienie tajemnicy państwowej w Rosji grozi do siedmiu lat pozbawienia wolności w kolonii karnej.

bELaxtYn

Na mocy tego samego dekretu za tajemnicę państwową Putin uznał też dane o osobach, którymi interesuje się wywiad pod kątem zwerbowania do konfidencjonalnej współpracy. Dotąd tajemnicą państwową objęte były tylko informacje o osobach, które wywiad już zwerbował.

Cytowany przez dziennik "RBK" wicedyrektor moskiewskiego Instytutu Analiz Politycznych i Militarnych Aleksandr Chramczychin zwrócił uwagę, że wcześniej informacje o stratach w ludziach w operacjach specjalnych w czasie pokoju w Rosji też nie były publikowane. Zauważył on również, że w USA działania sił specjalnych objęte są ścisłą tajemnicą - zarówno w czasie pokoju, jak i wojny.

Chodzi o Ukrainę?

Media w Rosji wiążą dekret prezydenta z przebijającymi się do opinii publicznej informacjami o rosyjskich żołnierzach poległych lub rannych w walkach na wschodzie Ukrainy. Wśród jednostek, których żołnierze uczestniczyli w walkach w ukraińskim Donbasie w szeregach separatystów, rosyjskie środki masowego przekazu wymieniały m.in. 76. dywizję desantowo-szturmową z Pskowa, 98. dywizję powietrznodesantową z Iwanowa, 5. samodzielną brygadę pancerną z Ułan-Ude i 3. brygadę sił specjalnych (specnazu) wywiadu wojskowego GRU z Togliatti.

Kreml konsekwentnie neguje doniesienia o udziale żołnierzy z Rosji w walkach w ukraińskim Donbasie. Zaprzecza też, by Moskwa wspierała separatystów sprzętem bojowym. Przyznaje jedynie, że na wschodzie Ukrainy mogą walczyć ochotnicy z Rosji. Rosyjskie media niejednokrotnie informowały o przypadkach przenoszenia żołnierzy do cywila przed wysłaniem do Donbasu.

bELaxtYt

Z przedstawionego 12 maja przez opozycyjną Republikańską Partię Rosji-Partię Wolności Narodowej (RPR-Parnas) raportu "Putin. Wojna", poświęconego konfliktowi na Ukrainie, wynika, że zginęło tam już co najmniej 220 rosyjskich żołnierzy.

Czytaj więcej w Money.pl
Gazprom apeluje do Putina o zniżki dla Ukrainy - Gazprom zwrócił się pisemnie do rządu Federacji Rosyjskiej z prośbą o rozpatrzenie udzielenia zniżki na dostawy gazu na okres trzech miesięcy - powiedział szef Gazpromu Aleksiej Miller.
Putin i Orban mówią o sojuszu. Koniec jedności w Unii? Węgry są jednym z ostatnich sojuszników Moskwy w Europie. W Budapeszcie prezydent Rosji wezwał Ukraińców do poddania się.
Mińsk ostatnią szansą. Ukraina przed wyborem Format normandzki to rozmowy o sytuacji na Ukrainie prowadzone przez Poroszenkę, kanclerz Niemiec Angelę Merkel, prezydenta Francji Francois Hollande'a i prezydenta Rosji Władimira Putina.
bELaxtYO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)