Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wkrótce wszyscy zapłacimy abonament?

0
Podziel się:

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chce, by nie istniała możliwość nierejestrowania odbiorników.

Wkrótce wszyscy zapłacimy abonament?
(Adele Prince/CC/Flickr)

Gwarantowanie wolności słowa w mediach, cyfryzacja, reforma finansowania TVP i Polskiego Radia oraz prace nad nową ustawą o mediach publicznych - to priorytetowe zadania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na najbliższe trzy lata.

Zawarto je w dokumencie: _ Strategia regulacyjna na lata 2011-2013 _. W 2011 roku KRRiT chce rozpocząć prace nad zmianami w funkcjonowaniu mediów publicznych. _ - Nowelizacja, a być może nowa ustawa o mediach publicznych, będzie miała dwa źródła. Pierwsze to projekt twórców. Ten projekt jest przecież w drukach sejmowych, nad nim nie trwają niestety prace. My chcemy pomóc ożywić te prace _ - zapowiada przewodniczący KRRiT Jan Dworak.

_ - Drugie źródło to (...) wszystkie doświadczenia, które mamy z 20-letniej historii funkcjonowania mediów publicznych w demokratycznej Polsce i doświadczenia zagraniczne _ - powiedział Dworak.

Prace nad ustawą KRRiT chce podjąć w ścisłej współpracy z Prezesem Rady Ministrów. Według KRRiT ta zapisana w ustawie współpraca (wspólne projektowanie kierunków polityki państwa w dziedzinie radiofonii i telewizji) była do tej pory dość _ przypadkowa _, teraz ma być bardziej _ zorganizowana i formalna _. W drugiej połowie roku KRRiT chce ustalić procedurę regularnych spotkań z rządem i zasad przepływu informacji.

Ponadto strategia KRRiT zakłada _ działanie na rzecz swobody wypowiedzi w mediach elektronicznych _. W pierwszej połowie 2011 roku w Krajowej Radzie ma powstać m.in. nowe stanowisko ds. ochrony swobody wypowiedzi (rozważano nawet powołanie odrębnego departamentu).

W drugiej połowie 2011 roku KRRiT ma przedstawić program działań na rzecz podniesienia ściągalności abonamentu. Obecnie jedynie około połowa z prawie 14 milionów istniejących w Polsce gospodarstw domowych ma zarejestrowane odbiorniki rtv. Jednocześnie spośród zarejestrowanych odbiorców indywidualnych w 2010 roku abonamentu rtv nie płaciło około 63 procent. Jeszcze gorzej jest z opłacaniem abonamentu przez firmy - na ponad 166 tys. firm i instytucji posiadających odbiorniki radiowe i/lub telewizyjne abonamentu nie opłaca aż 95 procent.

Dworak podkreśla, że niezbędne jest _ takie uszczelnienie ustawy abonamentowej, żeby nie istniała możliwość, chętnie niestety wykorzystywana, chociaż niezgodna z prawem, nierejestrowania odbiorników _. W I połowie tego roku ma się też rozpocząć wdrażanie przepisów znowelizowanej Ustawy o rtv w zakresie planów programowo-finansowych. Jak poinformował jeden z członków KRRiT Sławomir Rogowski, KRRiT ukończyła właśnie pierwszą wersję rozporządzenia w tej sprawie.

_ - Jest to nowa forma finansowania mediów publicznych - dysponowanie środków abonamentowych. Środki abonamentowe będą teraz dedykowane do spółek w sposób przedmiotowy, a nie będzie to rodzaj nadziałów podmiotowych. To spowoduje, że misja, szczególnie zagrożona w TVP, wróci na swoje miejsce. Taką mamy nadzieję _ - mówił Rogowski.

_ - Liczymy, że spowoduje to powrót do uprawiania pewnych gatunków: publicystyki, informacji, teatru, szlachetnego filmu, wysokiej kultury, programów dla mniejszości narodowych, że one zajmą swoje właściwe miejsce, bo nadmierna komercjalizacja TVP doprowadziła do zarzucenia wielu z tych gatunków _ - dodał.

Plany programowo-finansowe będą swoistą formą licencji programowych. Projekt planu tworzy nadawca, ale jego ostateczny kształt musi być uzgodniony z KRRiT, która ma zadbać, by plan ten gwarantował realizacje misji. Dopiero tak uzgodniony dokument będzie podstawą do finansowania lub dofinansowania publicznych programów ze środków abonamentowych.

W pracach nad strategią KRRiT, oprócz członków Krajowej Rady, uczestniczyli także eksperci zewnętrzni: Karol Jakubowicz, Tadeusz Kowalski, Edwin Bendyk, Piotr Radziszewski, Robert Kozak, Mirosław Chojecki i Krzysztof Wojciechowski.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/t134887.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prezydent;podpisal;nowele;ustawy;medialnej,219,0,806107.html) Prezydent podpisał nowelę ustawy medialnej Przewiduje ona obowiązek rejestracji w KRRiT programów telewizyjnych, które są rozpowszechniane wyłącznie w internecie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/t46567.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/telekomunikacja/artykul/krrit;537;mln;zlotych;wplywow;z;abonamentu,175,0,802223.html) KRRiT: 537 mln złotych wpływów z abonamentu To 91 mln złotych mniej, niż przed rokiem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/31/t91679.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/ebiznes/artykul/batalia;o;cenzure;sieci;wrocila;do;sejmu,223,0,800735.html) Batalia o "cenzurę sieci" wróciła do Sejmu Sejmowa komisja chce usunięcia z ustawy medialnej kontrowersyjnych zapisów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)