Notowania

wizy dla polaków
08.12.2014 21:30

Wizy dla Polaków zniesione. Turcja otwiera granicę

Premier Davutoglu ogłosił tę decyzję w trakcie spotkania z premier Ewą Kopacz w Warszawie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Premier Turcji Ahmet Davutoglu poinformował w Warszawie o zniesieniu obowiązku wizowego dla Polaków. _ To dobra wiadomość dla polskich turystów _ - ocenia premier Ewa Kopacz.

_ - Przed chwilą podjęliśmy decyzję o zniesieniu obowiązku wizowego dla Polaków, polskich patriotów, którzy chcą licznie odwiedzić kraj, w którym zmarł ich wielki wieszcz Adam Mickiewicz. Każdy współczesny mieszkaniec Lechistanu (Polski) może bez żadnych obwarowań i przeszkód odwiedzać Stambuł _ - powiedział premier Davutoglu podczas uroczystości wieńczącej obchody 600. rocznicy nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych.

_ - Chciałbym również wspomnieć, że oczekujemy rewanżu od pani premier w zwiększeniu frekwencji lotów do Turcji oraz udziału Polski w negocjacjach w sprawie zniesienia obowiązku wiz Schengen dla obywateli Turcji _ - zwrócił się do Kopacz Davutoglu.

_ - To dobra wiadomość dla polskich turystów _ - tak informację o zniesieniu wiz oceniła szefowa polskiego rządu. _ - To jest też dobra wiadomość dla tureckiego kraju, oni tam zostawią swoje pieniądze _ - dodała. Premier podkreśliła, że Turcja może zawsze liczyć na Polskę. _ - Będziemy zawsze dobrym ambasadorem Turcji w Unii Europejskiej _ - zapowiedziała.

Davutoglu i Kopacz wzięli udział w uroczystej gali w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Premierzy zgodnie podkreślali, że stosunki polsko-tureckie są przykładem wyjątkowo długich relacji między dwoma krajami. Przypomnieli, że Imperium Osmańskie nigdy nie uznało rozbiorów Polski, a Polska jako jedno z pierwszych państw uznała proklamowaną w 1923 r. Republikę Turcji.

Davutoglu mówił, że w ciągu sześciu stuleci oba kraje żyły ze sobą zazwyczaj w zgodzie i pokoju. Według Kopacz _ niezmiernie rzadko zdarza się, by dwa państwa świętowały wspólnie 600-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych _.

W ciągu 120 lat - jak opowiadał premier Turcji - gdy Polska nie widniała na mapie Europy, na dworze sułtana pytano zawsze, gdzie jest poseł z Lechistanu. _ Sułtan otrzymywał wtedy odpowiedź, że poseł jest w drodze. Było to przejawem bardzo głębokiej wiary w fakt, że Polska odzyska niepodległość niebawem _ - mówił Davutoglu.

_ - Chciałbym obiecać (...), że relacje polsko-tureckie nigdy nie zmienią swojego charakteru, że zawsze będą to relacje oparte na lojalności i wsparciu _ - zadeklarował szef tureckiego rządu.

Jak mówił, Polacy mieli wpływ na turecką kulturę. Kompozytor Wojciech Bobowski, zwany w Turcji Ali Bey i poeta Konstanty Borzęcki, zwany Mustafa Dżaleddin Pasza - to przykłady twórców, którzy - dodał - mają dla Turków wielką wartość. Davutoglu przypomniał też, że Stambuł stał się domem dla wielu uchodźców z Polski z czasów rozbiorów, dziś śladem ich obecności jest Adampol, wieś pod Stambułem, nazwana tak na cześć księcia Adama Czartoryskiego.

Szefowa polskiego rządu podkreśliła, że wzajemne relacje zależą od polityków i rządów, ale - jak uznała - _ bez dobrych relacji między naszymi obywatelami, przedsiębiorcami, ludźmi kultury, nie byłoby nas w tym miejscu _. Wskazując na obszary współpracy, Kopacz podkreśliła, że polscy turyści tłumnie wybierają turecką riwierę, tureccy studenci w ramach programu wymiany Erasmus najliczniej wybierają Polskę, a po Izmirze, jednej z tureckich metropolii, jeżdżą polskie autobusy.

Zaznaczyła, że _ podtrzymywania dobrych relacji wymaga od nas nie tylko 600 lat historii, ale potrzeby naszych obywateli _. _ - Z powodzeniem współpracujemy z Turcją na forum ONZ i NATO. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli współpracować razem jako państwa członkowskie w UE _ - mówiła Kopacz.

W poniedziałek na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej wystąpili artyści z Turcji, którzy zaprezentowali tradycyjną muzykę i taniec swojego kraju.

Stosunki dyplomatyczne z Turcją - zgodnie z _ Kronikami _ Jana Długosza - Polska nawiązała w 1414 r. Polskich posłów, Jakuba Skarbka z Góry i Grzegorza Ormianina, na dwór sułtana tureckiego wysłał król Władysław Jagiełło, który zdecydował się na interwencję dyplomatyczną, by doprowadzić do przerwania ataków tureckich na państwo węgierskie.

Czytaj więcej w Money.pl
Wizy do Stanów. Jest nowa inicjatywa _ - Polska jest wiernym sojusznikiem. Babcia z Gdańska nie powinna potrzebować wizy, aby odwiedzić swoje wnuki w Baltimore - _ uważa Barbara Mikulski z Marylandu.
Ukraińcy bez wiz? Może już w tym roku Już 2 czerwca odbędzie się posiedzenie Komisji Europejskiej, na którym zapadnie decyzja, czy Ukraina zakończyła pierwszą fazę planu działań na rzecz liberalizacji reżimu wizowego.
Nowy pomysł na pobudzenie gospodarki Komisja Europejska zaproponowała uproszczenie i skrócenie procedur wydawania wiz strefy Schengen.
Tagi: wizy dla polaków, wizy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz