Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
snowden
28.06.2013 22:07

William Hague: Działalność wywiadu była zgodna z prawem

W ubiegłym tygodniu dziennik Guardian ujawnił, powołując się na byłego współpracownika CIA Edwarda Snowdena, że brytyjski wywiad elektroniczny GCHQ podsłuchiwał międzynarodowe rozmowy telefoniczne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(U.S. Department of State/PD/wikimedia)

*Szef dyplomacji Wielkiej Brytanii zapewnił szefa niemieckiego MSZ Guido Westerwellego, że podsłuchiwanie międzynarodowych rozmów telefonicznych i inwigilacja internautów przez brytyjski wywiad nie naruszały prawa brytyjskiego i międzynarodowego. *

Ministrowie rozmawiali w piątek przez telefon. Westerwelle _ zaznaczył, że z punktu widzenia Niemiec przy jakichkolwiek działaniach państwa należy znaleźć równowagę między uzasadnionymi względami bezpieczeństwa a ochroną prywatności _ - oświadczył rzecznik niemieckiego MSZ. Obaj ministrowie uzgodnili, że _ będą prowadzić w tej sprawie pełny zaufania dialog _ - dodał.

W ubiegłym tygodniu dziennik _ Guardian _ ujawnił, powołując się na byłego współpracownika CIA Edwarda Snowdena, że brytyjski wywiad elektroniczny GCHQ podsłuchiwał międzynarodowe rozmowy telefoniczne, inwigilował internautów oraz udostępniał znaczne ilości danych osobowych amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Odbywało się to według _ Guardiana _ w ramach programu pod kryptonimem _ Tempora _.

Program ten miał działać przez ok. 18 miesięcy i umożliwiać GCHQ nagrywanie i przechowywanie olbrzymiej ilości danych uzyskiwanych z międzynarodowych światłowodowych łączy telefonicznych przez okres do 30 dni.

Według _ Guardiana _ NSA i GCHQ ściśle współpracują już od kilkudziesięciu lat, dzieląc się informacjami wywiadowczymi na podstawie porozumienia międzyrządowego. Współpracują też z odpowiednimi służbami Kanady, Australii i Nowej Zelandii na mocy porozumienia znanego jako _ Sojusz pięciorga oczu _.

Na doniesienia o tych praktykach z zaniepokojeniem zareagowała Komisja Europejska, a niemiecka minister sprawiedliwości Sabine Leutheusser-Schnarrenberger zażądała od brytyjskiego rządu wytłumaczenia się z kontrowersyjnej działalności GCHQ przed unijnymi partnerami.

W liście do szefa brytyjskiego resortu sprawiedliwości Christophera Graylinga oraz do brytyjskiej minister spraw wewnętrznych Theresy May zwróciła się o wyjaśnienie, _ jakie podstawy prawne mają te środki, czy ich stosowanie wiąże się z konkretnymi podejrzeniami, czy też wszystkie dane są przechwytywane bez żadnych dowodów na popełnienie przestępstwa, czy sędziowie muszą wyrazić zgodę na takie działania, (...) jakie dane są przechowywane i czy niemieccy obywatele są celem takich działań _.

Niemiecka minister zaproponowała, by Wielka Brytania udzieliła odpowiedzi na nieformalnym posiedzeniu ministrów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych UE w połowie lipca.

Czytaj więcej w Money.pl
Ich wojska stacjonują w Niemczech od wojny Motywem tych decyzji są oszczędności. Utrzymanie brytyjskich wojsk w Niemczech kosztuje resort obrony 240 mln funtów rocznie.
Snowden gotów powrócić do USA, ale... Edward Snowden, były pracownik amerykańskich służb wywiadowczych oskarżony o ujawnienie tajnych informacji, gotów jest pod pewnymi warunkami powrócić do Stanów Zjednoczonych.
Obama nie wyśle myśliwców po Snowdena Snowden poleciał do Moskwy, przebywa w strefie tranzytowej portu lotniczego Szeremietiewo.
Tagi: snowden, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz