Notowania

Wileńszczyzna stanie się litewskim Krymem?

Departament Bezpieczeństwa Państwa zaznacza, że działalność niektórych liderów na Wileńszczyźnie odpowiada celom rosyjskiej polityki. Wskazuje Polaków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mr. T in DC/CC/Flickr)

Czy Wileńszczyzna nie stanie się litewskim Krymem? - zastanawiają się politycy na Litwie. Andrius Kubilius - były premier, a obecnie lider sejmowej opozycji - uważa, że Rosja dąży do wykorzystania problematyki Wileńszczyzny do realizacji swoich celów. O takim zagrożeniu napisał niedawno Departament Bezpieczeństwa Państwa.

W swym raporcie resort bezpieczeństwa zaznacza między innymi, że działalność niektórych liderów na Wileńszczyźnie i ich żądania odpowiadają celom rosyjskiej polityki.

Ambasada Rosji w Wilnie wyjątkowo aktywnie popiera przed każdymi wyborami jednoczenie się partii o podłożu etnicznym. Kubilius dodał, że chociaż w raporcie Departamentu Bezpieczeństwa Państwa nie wymienia się konkretnych nazwisk, to jednak - jego zdaniem - lider Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, europoseł Waldemar Tomaszewski krytykując nowy rząd na Ukrainie odzwierciedla stanowisko nie Wilna czy Warszawy, ale Moskwy.

Tomaszewski oświadczył na konferencji prasowej, że nowa władza na Ukrainie jest w rękach _ niebezpiecznych nacjonalistów i prawie faszystów _. Zdaniem Kubiliusa, na takie wystąpienia Tomaszewskiego powinno zareagować polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Z kolei poseł liberał Remigijus Szimaszius uważa, że w kontekście wydarzeń na Ukrainie litewskie władze powinny rozwiązać problemy swoich mniejszosci narodowych. _ Musimy zrobić wszysko, by Rosja nie mogła wykorzystać napiętych relacji i niezadowolenia mniejszości polskiej do destabilizacji sytuacji na Litwie _ - oświadczył były minister sprawiedliwości w wywiadzie dla polskiego radia w Wilnie _ Znad Wilii _.

Polacy na Litwie od wielu lat walczą m.in. o prawo do podwójnego nazewnictwa ulic i miejscowości i o prawo do pisania swych imion i nazwisk po polsku.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/70/t298822.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/referendum;na;krymie;bedzie;odpowiedz;tatarow,142,0,1502350.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Krymscy Tatarzy zrobią własne referendum Tatarzy krymscy, stanowiący 12-15 procent ludności dwumilionowego Krymu, zbojkotowali referendum w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/207/t277967.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/stosunki;rosja-ukraina;doszlo;do;waznego;spotkania,175,0,1502383.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ławrow spotkał się z ukraińskim ministrem Do spotkania doszło przy okazji szczytu w Hadze, na prośbę ukraińskiej delegacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t73815.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/konflikt;na;ukrainie;jest;reakcja;na;slowa;lukaszenki,85,0,1502293.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ukraina reaguje na mocne słowa Łukaszenki Prezydent Białorusi oświadczył w niedzielę, że w razie konieczności wyboru Białoruś zawsze będzie po stronie Rosji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/172/t80044.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nato;zaniepokojone;koncentracja;rosyjskich;wojsk,214,0,1502678.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Atak Rosji na Ukrainę? NATO ostrzega Szef Paktu ujawnia, że trwają dyskusje o możliwościach zwiększenia militarnego wsparcia dla Ukrainy. Tymczasem w Kijowie ruszyły czystki za utratę Krymu.
Tagi: stosunki polsko-litewskie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz