Notowania

wiktor but
09.10.2011 10:00

Wiktor But stanie przed amerykańskim sądem

Przed sądem federalnym w Nowym Jorku rozpocznie się we wtorek proces rosyjskiego handlarza bronią. Oskarżony jest o sprzedawanie broni terrorystom i do stref zbrojnych konfliktów na całym świecie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mikdam/Dreamstime)

*Przed sądem federalnym w Nowym Jorku rozpocznie się we wtorek proces rosyjskiego handlarza bronią. Oskarżony jest o sprzedawanie broni terrorystom i do stref zbrojnych konfliktów na całym świecie. *

44-letni były oficer wojsk sowieckich został zatrzymany w marcu 2008 roku w hotelu, w stolicy Tajlandii, Bangkoku, w wyniku operacji, w której amerykańscy agenci udawali kolumbijskich rebeliantów z lewicowego ugrupowania FARC, chcących kupić od niego rakiety ziemia-powietrze. W listopadzie roku 2010 został wydany władzom amerykańskim. Twierdził, że jest niewinny.

Mężczyzna zyskał sobie przydomek _ handlarza śmiercią _. Ponad 15 lat sprzedawał broń m.in. do Afryki i Ameryki Południowej, miał też kontakty w Afganistanie, wśród talibów i w Al-Kaidzie. Jego postać była inspiracją dla filmu _ Pan życia i śmierci _ z Nicolasem Cage'm w roli tytułowej z 2005 roku.

Rosyjscy analitycy zajmujący się sprawami bezpieczeństwa uważają, że But może mieć informacje na temat powiązań rosyjskich urzędników wysokiego szczebla z nielegalnym handlem bronią, a nawet użyteczne dla USA wojskowe informacje wywiadowcze.

Proces przewidziany jest na trzy tygodnie. Rozpocznie się od wybrania 12-osobowej ławy przysięgłych spośród 80 kandydatów. Procedura ta ma potrwać dwa dni - poinformowała sędzia Shira Scheindlin. Butowi grozi kara od 25 lat więzienia do dożywocia.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/229/t112613.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/proces;za;11;wrzesnia;w;sadzie;wojskowym,237,0,806125.html) Proces za 11 września w sądzie wojskowym Khalid Sheikh Mohammed będzie sądzony przez trybunał wojskowy w Guantanamo, a nie przez amerykański sąd cywilny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t47320.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wielomilionowe;odszkodowania;dla;wiezniow;guantanamo,56,0,711736.html) Wielomilionowe odszkodowania dla więźniów Guantanamo Brytyjski rząd wypłaci odszkodowania 16 byłym więźniom.
[ ( http://static1.menstream.pl/i/art/208/116432_tiny.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-na-serio/bezwzgledny-biznesmen-czy-genialny-przestepca,0,711489.html) Bezwzględny biznesmen czy genialny przestępca? Podróżował po całym świecie, jadał kolacje z przywódcami wielu krajów, wspierał UNICEF i ruchy ekologiczne. Na transporcie lotniczym zbił fortunę. W USA będzie sądzony z terroryzm i handel bronią.
Tagi: wiktor but, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz