Notowania

Przejdź na
wiktor but
03.11.2011 05:56

Wiktor But poczeka na wyrok. Choć już jest winny

Wiktor But został uznany przez amerykańskich sędziów przysięgłych za winnego stawianych mu zarzutów próby sprzedaży broni lewicowym rebeliantom z organizacji FARC w Kolumbii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Anita Patterson Peppers/Dreamstime.com)

[aktualizacja: 09:22]

_ - Kreml chce, aby słynny rosyjski handlarz bronią Wiktor But, uznany w Nowym Jorku za winnego próby nielegalnej sprzedaży broni, mógł wrócić do kraju _- poinformował rzecznik MSZ Rosji Aleksandr Łukaszewicz.

_ - Naszym celem jest sprowadzić go do ojczyzny _ - napisał Łukaszewicz w komunikacie. Nie wyjaśnił, w jaki sposób Moskwa chce umożliwić Butowi, zwanemu _ handlarzem śmiercią _, powrót do kraju.

But został uznany przez amerykańskich sędziów przysięgłych za winnego stawianych mu zarzutów próby sprzedaży broni lewicowym rebeliantom z organizacji FARC w Kolumbii.

Starania o ekstradycję Buta - do której doszło ostatecznie w listopadzie 2010 r. - wywołały napięcia między Waszyngtonem a Moskwą. Zdaniem obserwatorów Rosja obawia się, że But może zawrzeć układ z prokuratorami, aby uzyskać łagodniejszą karę, i ujawnić swoje powiązania z obecnymi elitami władzy na Kremlu.

Butowi grozi kara od 25 lat więzienia do dożywocia. Wyrok ma być wydany 8 lutego przyszłego roku. Jeden z jego obrońców Kenneth Kaplan już zapowiedział apelację. Inny z kolei, Albert Dayan, twierdził w trakcie procesu, że władze amerykańskie _ wrobiły _ biznesmena prowadzącego legalne interesy i zbudowały oskarżenie na nagranych rozmowach, które zostały nadinterpretowane, gdyż nigdy nie wynikało z nich zawieranie jakichkolwiek transakcji sprzedaży broni.

44-letni But, były oficer armii radzieckiej, uchodzi za największego przemytnika broni na świecie. Według raportu ONZ z 2001 r., _ dostarczał sprzęt wojskowy do wszystkich stref konfliktów zbrojnych w Afryce _. Dysponował ogromnymi środkami na ten cel, m.in. prywatnymi samolotami wojskowymi z arsenału ZSRR.

Kim tak naprawdę jest Wiktor But? Zobacz reportaż Russia Today (ang.):

Został zatrzymany w Bangkoku w 2008 roku w wyniku operacji agentów amerykańskiej Administracji ds. Walki z Narkotykami (DEA). Udawali oni wysłanników FARC, aby skłonić Buta do spotkania. Agenci zaproponowali Butowi, że kupią 700 rakiet ziemia-powietrze, 5000 karabinów, miny bojowe i miliony sztuk amunicji. Potem go aresztowali i wydali władzom Tajlandii. Przez następne dwa lata trwał spór z rządem Tajlandii o ekstradycję Buta do USA.

Broń dla FARC miała służyć m.in. do zabijania amerykańskich agentów współpracujących z władzami Kolumbii. FARC czerpie dochody ze współpracy z kartelami narkotykowymi, które wysyłają narkotyki do USA, i jest przez Waszyngton uznawana za organizację terrorystyczną.

O procesie Wiktora Buta czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t77913.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wiktor;but;stanie;przed;amerykanskim;sadem,254,0,932350.html) _ Pan życia i śmierci _ stanie przed sądem Przed sądem federalnym w Nowym Jorku rozpocznie się we wtorek proces rosyjskiego handlarza bronią. Oskarżony jest o sprzedawanie broni terrorystom i do stref zbrojnych konfliktów na całym świecie.
[ ( http://static1.menstream.pl/i/art/208/116432_tiny.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-na-serio/bezwzgledny-biznesmen-czy-genialny-przestepca,0,711489.html) Bezwzględny biznesmen czy genialny przestępca? Podróżował po całym świecie, jadał kolacje z przywódcami wielu krajów, wspierał UNICEF i ruchy ekologiczne. Na transporcie lotniczym zbił fortunę. W USA będzie sądzony z terroryzm i handel bronią.
Tagi: wiktor but, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz