Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
więzienia cia w polsce
04.09.2011 06:51

WikiLeaks ujawnia: USA i Polska ściśle współpracowały

Demaskatorski portal publikuje depesze dyplomatyczne wymieniane pomiędzy polskim rządem a amerykańską administracją.

Podziel się
Dodaj komentarz
(New Media Days/CC BY-SA 2.0/Flickr)

Rządy Polski i USA starały się wyciszyć sprawę domniemanego tajnego ośrodka CIA w Starych Kiejkutach na Mazurach. Miały też koordynować stanowisko w tej sprawie - ujawniają najnowsze przecieki na portalu WikiLeaks, założonego przez *Juliana Assange'a*.

_ - Współpracownicy ministra spraw zagranicznych Stefana Mellera spodziewają się, że tajne transfery (domniemanych terrorystów) i więzienia CIA będą uprzykrzać życie polskiemu rządowi mimo zabiegów naszych (USA) i polskiego rządu, by sprawę tę wyciszyć _ - cytuje Wikileaks fragment dyplomatycznej depeszy USA.

W tej samej depeszy zauważono, że rząd premiera Kazimierza Marcinkiewicza _ w reakcji na presję ze strony mediów _ w grudniu 2005 r. zapowiedział, iż zleci prokuraturze wszczęcie dochodzenia.

_ - Meller spodziewa się, że w czasie wizyty w Waszyngtonie polscy dziennikarze będą go pytać o tajne transfery więźniów _ do miejsc określanych jako tzw. czarne dziury, w tym do Starych Kiejkut - napisano w depeszy. _ MSZ w związku z tym zwrócił się o to, byśmy (władze USA) byli w ścisłym kontakcie dla skoordynowania publicznego stanowiska _ - dodano.

Według WikiLeaks jest to dowód na to, że Polska i USA wspólnymi siłami dążyły do ukrócenia niewygodnych pytań na ten temat. Meller odwiedził Waszyngton w grudniu 2005 r.

W drugiej cytowanej we fragmentach dyplomatycznej depeszy USA, także z 2005 r., omówione jest stanowisko podsekretarza stanu MSZ Ryszarda Schnepfa w sprawie udziału Polski w interwencji w Iraku i domniemanego tajnego więzienia CIA na Mazurach:

_ - Przedstawiciel polskiego rządu Schnepf zauważył, że rząd RP potrzebuje wykazać się wymierną korzyścią z misji operacji wojskowej w Iraku po to, by opinia publiczna w Polsce nadal popierała obecność wojskową Polski. Schnepf zasugerował też, iż doniesienia mediów o domniemanym więzieniu CIA w Polsce mogą jeszcze bardziej temu poparciu zaszkodzić _.

WikiLeaks w komentarzu od siebie zaznacza, iż _ obawy, że sprawa więzienia CIA w Polsce będzie się za polskim rządem ciągnąć, z pewnością się potwierdziły _.

Demaskatorski portal przypomina skargę przeciwko Polsce w Europejskim Trybunale Praw Człowieka i drugą sprawę karną z 2008 r., która dotychczas nie doczekała się finału.

_ - Sformułowania dyplomatycznej depeszy wyraźnie sugerują, że USA i Polska usiłowały wpłynąć na to, jak prasa relacjonuje całą sprawę. W jaki sposób miałoby się to dokonać, nie jest wyszczególnione. Faktycznie jest niewiele depesz na ten temat w porównaniu np. z podobną sprawą na Litwie _ - zaznacza WikiLeaks w komentarzu.

WikiLeaks zauważa też, że przed kilkoma miesiącami odsunięto od sprawy prokuratora prowadzącego dochodzenie, gdy okazało się, że ma zamiar przedstawić zarzuty na podstawie przepisów dotyczących zbrodni przeciw ludzkości. Jak pisze, część jego akt dostała się do _ Gazety Wyborczej _, co skłoniło prokuraturę do wszczęcia nowego dochodzenia karnego, w którym przesłuchiwano dziennikarzy. Portal sugeruje, że oba te działania mogą być podyktowane chęcią wyciszenia sprawy.

O więzieniach amerykańskich w Polsce czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/250/t78586.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sa;nowe;dowody;na;tajy;loty;cia;z;terrorystami,225,0,901857.html) Nowe dowody na tajne więzienia CIA. Przełom? Sądowy spór o płatności między dwiema prywatnymi firmami lotniczymi świadczącymi usługi dla rządu USA dostarczył dowodów na istnienie operacji transportowania terrorystów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/55/t95799.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kwasniewski;nie;wiedzial;o;wiezieniach;cia,115,0,853363.html) Kwaśniewski nie wiedział o więzieniach CIA W sprawie tajnych więzień należy postępować ostrożnie i powściągliwie - komentują politycy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t140524.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wiezienia;cia;to;sprawa;dla;prokuratury,27,0,841755.html) "Więzienia CIA to sprawa dla prokuratury" Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego generał Stanisław Koziej uważa, że publiczne dywagacje na temat więzień CIA są zbyteczne i niepotrzebne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t85721.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nie;ma;dowodow;na;istnienie;wiezien;cia,25,0,841241.html) Nie ma dowodów na istnienie więzień CIA? Minister sprawiedliwości nie chce komentować sprawy, a zdaniem Ryszarda Kalisza do tej pory nikt tego nie dowiódł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t74590.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/miller;wiedzial;o;torturach;cia;w;polsce,137,0,802441.html) Miller wiedział o torturach CIA w Polsce? Na to wskazuje relacja Józefa Piniora, który był w komisji Parlamentu Europejskiego badającej tę sprawę.
Tagi: więzienia cia w polsce, usa, cia, więzienia, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz