Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wigilia
20.12.2014 09:58

Wigilia dla samotnych. Organizatorzy spodziewają się 2 tysięcy osób

Na spotkanie przychodzą nie tylko osoby ubogie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Suszek/Reporter)

Tysiąc litrów barszczu czerwonego i zupy grzybowej oraz setki kilogramów ryb pojawi się na stołach podczas tegorocznej _ Wigilii dla samotnych _ w Parku Śląskim w Chorzowie.

Wigilijne spotkanie dla ubogich i samotnych organizowane jest 24 grudnia w Parku Śląskim po raz trzeci. - _ Na wigilię przychodzą nie tylko osoby ubogie, ale głównie samotne, które nie mają z kim spędzić świąt. Większość podobnych spotkań organizowanych jest parę dni wcześniej. Nasze jest dokładnie wtedy, kiedy ludzie zasiadają do kolacji, by ci samotni poczuli się jak na prawdziwej wigilii _ - powiedział rzecznik Parku Śląskiego Łukasz Buszman.

Inicjatorem tych spotkań jest restaurator Mikołaj Rykowski. _ - Informacje o spotkaniu docierają do coraz większej liczby ludzi. W tym roku spodziewamy się około dwóch tysięcy osób _ - zaznaczył Rykowski.

Uczestnicy spotkania będą mogli zjeść tradycyjną wigilijną kolację złożoną z 12 dań. Będą m.in. karpie, śledzie, barszcz czerwony, zupa grzybowa. Jak podał rzecznik parku, przygotowane zostanie m.in. 500 litrów zupy grzybowej, tyle samo barszczu oraz kilkaset kilogramów ryb. Dodatkowo każdy uczestnik dostanie upominek.

W programie znalazło się również przedstawienie teatralne. - _ To współczesna sztuka, w której Maryja i Józef przyjadą... tramwajem _ - wyjaśnił Rykowski. Krótkie wystąpienia wygłoszą metropolita katowicki abp Wiktor Skworc oraz biskup diecezji katowickiej kościoła ewangelicko-augsburskiego Marian Niemiec.

W wigilię, z pomocą internetu, organizatorzy połączą się z polonią w irlandzkim Cork i kanadyjskim Calgary, aby móc wspólnie świętować. W obu miastach, tamtejsze Domy Polskie również organizują spotkania wigilijne.

W organizację _ parkowej _ wigilii zaangażowało się ponad 300 wolontariuszy, w tym także z Fundacji Park Śląski. - _ Przygotowania trwają od początku października, to m.in. pozyskiwanie sponsorów, planowanie i ustalanie programu. Ostatnie dni to strojenie, pomoc w przygotowywaniu potraw i pakowanie ponad 2 tys. prezentów _ - powiedziała Anna Poraj z fundacji.

Uczestnicy spotkania będą mogli skorzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej - specjalne autobusy zabiorą chętnych z centrów Katowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa. Wigilie w Parku Śląskim organizowane są od 2012 r. W zeszłym roku w spotkaniu wzięło udział ponad 1,3 tys. osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Piłkarze Arsenalu z bałwankiem na klacie W tym roku sprzedaż świątecznych sweterków wzrośnie o 200 procent!
Co się dzieje z większością nieudanych prezentów? Niepotrzebne bibeloty, nietrafione perfumy albo odzież - to grozi nam już za kilka dni.
Wielka rekrutacja na święta i Nowy Rok. Pracę znajdzie... Co dziewiąta osoba może liczyć na pracę na dłużej - deklarują właściciele firm.
Tagi: wigilia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz