Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
więzienie
07.09.2009 14:10

Więźniowie w obrączkach. Są pierwsze wnioski

Po 18 września dwie osoby mogą rozpocząć odbywanie kary w Systemie Dozoru Elektronicznego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(eddiesimages/iStockphoto)

*Po 18 września dwie pierwsze osoby mają szansę rozpocząć odbywanie kary w Systemie Dozoru Elektronicznego, czyli u siebie w domu, z elektroniczną obrączką na nodze, sygnalizującą każde wyjście poza wyznaczony teren. *

Pierwsze prawidłowe i kompletne wnioski wpłynęły do Sądu Okręgowego w Płocku - wynika z informacji zebranych przez PAP.

Wnioski o odbywanie kary w SDE można składać od 1 września. Na początku dotyczy to jedynie osób z terenu okręgu apelacji warszawskiej, czyli sądów okręgowych w: Warszawie, Warszawie-Pradze, Płocku i Ostrołęce.

Do poniedziałkowego poranka złożono tylko 12 wniosków (3 w Płocku, 4 w Warszawie i 5 w Warszawie-Pradze), ale jedynie dwa wnioski - te z Płocka - spełniają wszystkie wymogi formalne.

W pozostałych brak niektórych danych, np. numeru PESEL lub nazwiska panieńskiego matki, albo też wymaganej zgody domowników lub planu dnia (do którego dobrany będzie godzinowy harmonogram odbywania kary).

| KTO MOŻE ODBYWAĆ KARĘ W DOMU? |
| --- |
| Zgodnie z przyjętymi przepisami SDE dotyczy skazanych na pół roku więzienia lub osoby ukarane pozbawieniem wolności do roku, które odbyły połowę kary. Maksymalny czas objęcia elektronicznym dozorem ma nie przekraczać sześciu miesięcy. Skazany, który będzie miał pozytywną prognozę kryminologiczną, sam złoży wniosek, wskaże właściciela lub zarządcę lokalu, w którym będzie przebywał i przedłoży zgodę domowników na odbywanie kary wśród nich, może liczyć na rozpatrzenie wniosku przez sąd penitencjarny. Przed decyzją sądu warunki skazanego na miejscu sprawdzi kurator, zbadane będzie też, czy w miejscu pobytu skazanego jest zasięg telefonii GSM. Resort sprawiedliwości przyznaje, że na karę w SDE mogą liczyć tylko osoby mieszkające w miejscowościach, gdzie taki zasięg jest. Stacjonarne urządzenie monitorujące można wyskalować poszerzając do kilkudziesięciu metrów albo zawężając do kilkunastu teren, po którym może się poruszać skazany z elektroniczną bransoletą na nodze. |

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: więzienie, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz