Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Więźniowie sumienia. Pięciu Kubańczyków zyskało taki status

0
Podziel się

Rafael Matos Montes de Oca, Emilio Planas Robert oraz bracia Alexeis, Diango i Vianco Vargas Martin są od ubiegłego roku przetrzymywani w więzieniu bez zarzutów.

Więźniowie sumienia. Pięciu Kubańczyków zyskało taki status
(twicepix/CC/Flickr)
bEqANXat

Organizacja praw człowieka Amnesty International uznała za więźniów sumienia pięciu Kubańczyków, którzy od ubiegłego roku przetrzymywani są w więzieniu bez zarzutów. W tym kraju wolność słowa jest wciąż naruszana na wielką skalę - ocenia AI.

Rafael Matos Montes de Oca, Emilio Planas Robert oraz bracia Alexeis, Diango i Vianco Vargas Martin to obecnie jedyne osoby uznawane przez AI za więźniów sumienia na Kubie.

Matos Montes de Oca i Planas Robert, należący do dysydenckiego Kubańskiego Związku Patriotycznego (UNPACU), zostali aresztowani we wrześniu ub. roku w Guantanamo na wschodzie wyspy, po tym, jak w mieście zawisły antyrządowe plakaty. Obaj zostali przez sąd uznani za _ niebezpiecznych _ i _ skłonnych do popełnienia przestępstwa _, co - jak zauważa agencja AP - jest zarzutem dającym szerokie pole do interpretacji.

bEqANXav

Bracia Vargas Martin to synowie kobiety należącej do organizacji _ Damy w Bieli _, zrzeszającej żony, siostry i matki odbywających kary więzienia dysydentów kubańskich.

Alexeis został aresztowany 27 listopada w Santiago gdy wracał do domu, otoczonego wówczas przez prorządowych demonstrantów. Diango i Vianco aresztowano kilka dni później, 2 grudnia, za protestowanie przeciw zatrzymaniu brata. Policja oskarżyła wszystkich trzech mężczyzn o użycie siły i zastraszanie przedstawicieli władzy, ale dotąd nie postawiono im formalnych zarzutów.

- _ Tych pięć przypadków to tylko wierzchołek góry lodowej w kwestii tłumienia wolności słowa na Kubie _ - zaznaczył w wydanym wczoraj oświadczeniu specjalny doradca AI Javier Zuniga.

Rząd w Hawanie twierdzi, że w kraju nie ma więźniów politycznych, a dysydentów określa jako _ kontrrewolucjonistów _ i _ najemników _, którzy dzięki finansowaniu z zagranicy próbują działać na szkodę komunistycznych władz.

bEqANXaB

W ostatnich latach Kuba wypuściła z więzień wszystkie osoby uznawane przez społeczność międzynarodową za więźniów sumienia. W kwietniu 2011 roku dzięki porozumieniu wynegocjowanemu przez kubański Kościół katolicki uwolniono ostatnich 75 dysydentów i działaczy skazanych na długie kary więzienia po masowych aresztowaniach przeprowadzonych wśród opozycjonistów w 2003 roku.

AI uznała wówczas, że na Kubie nie ma już więźniów sumienia. Od tego czasu organizacja kilkakrotnie decydowała się uznać wybranych Kubańczyków za więźniów sumienia; po stosunkowo krótkim czasie wychodzili oni na wolność.

Według kubańskich działaczy opozycyjnych rząd zmienił taktykę i zamiast skazywać dysydentów na długie kary więzienia dokonuje powtarzanych często, krótkotrwałych aresztowań, co uniemożliwia zatrzymanym udział w protestach. Miesięcznie dochodzi do setek takich zatrzymań.

Czytaj więcej w Money.pl
Kuba zezwoliła na działanie spółdzielni Spółdzielnie będą funkcjonować - według dekretu opublikowanego w grudniu - niezależnie od podmiotów państwowych i firm oraz same ustalać ceny tam, gdzie nie są sztywno ustalone przez państwo.
Obchody rewolucji na Kubie, ale bez Castro Przywódca Kuby skupił się w przemówieniu na sprawach historii i sukcesji rewolucji.
Kuba przyznaje, to jest nasza broń Kubańskie MSZ oświadczyło, że na północnokoreański statek zatrzymany przez panamską służbę celną, załadowano cukier i...240 ton broni.
bEqANXaW
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)