Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Więźniowie sumienia. Pięciu Kubańczyków zyskało taki status

0
Podziel się:

Rafael Matos Montes de Oca, Emilio Planas Robert oraz bracia Alexeis, Diango i Vianco Vargas Martin są od ubiegłego roku przetrzymywani w więzieniu bez zarzutów.

Więźniowie sumienia. Pięciu Kubańczyków zyskało taki status
(twicepix/CC/Flickr)

Organizacja praw człowieka Amnesty International uznała za więźniów sumienia pięciu Kubańczyków, którzy od ubiegłego roku przetrzymywani są w więzieniu bez zarzutów. W tym kraju wolność słowa jest wciąż naruszana na wielką skalę - ocenia AI.

Rafael Matos Montes de Oca, Emilio Planas Robert oraz bracia Alexeis, Diango i Vianco Vargas Martin to obecnie jedyne osoby uznawane przez AI za więźniów sumienia na Kubie.

Matos Montes de Oca i Planas Robert, należący do dysydenckiego Kubańskiego Związku Patriotycznego (UNPACU), zostali aresztowani we wrześniu ub. roku w Guantanamo na wschodzie wyspy, po tym, jak w mieście zawisły antyrządowe plakaty. Obaj zostali przez sąd uznani za _ niebezpiecznych _ i _ skłonnych do popełnienia przestępstwa _, co - jak zauważa agencja AP - jest zarzutem dającym szerokie pole do interpretacji.

Bracia Vargas Martin to synowie kobiety należącej do organizacji _ Damy w Bieli _, zrzeszającej żony, siostry i matki odbywających kary więzienia dysydentów kubańskich.

Alexeis został aresztowany 27 listopada w Santiago gdy wracał do domu, otoczonego wówczas przez prorządowych demonstrantów. Diango i Vianco aresztowano kilka dni później, 2 grudnia, za protestowanie przeciw zatrzymaniu brata. Policja oskarżyła wszystkich trzech mężczyzn o użycie siły i zastraszanie przedstawicieli władzy, ale dotąd nie postawiono im formalnych zarzutów.

- _ Tych pięć przypadków to tylko wierzchołek góry lodowej w kwestii tłumienia wolności słowa na Kubie _ - zaznaczył w wydanym wczoraj oświadczeniu specjalny doradca AI Javier Zuniga.

Rząd w Hawanie twierdzi, że w kraju nie ma więźniów politycznych, a dysydentów określa jako _ kontrrewolucjonistów _ i _ najemników _, którzy dzięki finansowaniu z zagranicy próbują działać na szkodę komunistycznych władz.

W ostatnich latach Kuba wypuściła z więzień wszystkie osoby uznawane przez społeczność międzynarodową za więźniów sumienia. W kwietniu 2011 roku dzięki porozumieniu wynegocjowanemu przez kubański Kościół katolicki uwolniono ostatnich 75 dysydentów i działaczy skazanych na długie kary więzienia po masowych aresztowaniach przeprowadzonych wśród opozycjonistów w 2003 roku.

AI uznała wówczas, że na Kubie nie ma już więźniów sumienia. Od tego czasu organizacja kilkakrotnie decydowała się uznać wybranych Kubańczyków za więźniów sumienia; po stosunkowo krótkim czasie wychodzili oni na wolność.

Według kubańskich działaczy opozycyjnych rząd zmienił taktykę i zamiast skazywać dysydentów na długie kary więzienia dokonuje powtarzanych często, krótkotrwałych aresztowań, co uniemożliwia zatrzymanym udział w protestach. Miesięcznie dochodzi do setek takich zatrzymań.

Czytaj więcej w Money.pl
Kuba zezwoliła na działanie spółdzielni Spółdzielnie będą funkcjonować - według dekretu opublikowanego w grudniu - niezależnie od podmiotów państwowych i firm oraz same ustalać ceny tam, gdzie nie są sztywno ustalone przez państwo.
Obchody rewolucji na Kubie, ale bez Castro Przywódca Kuby skupił się w przemówieniu na sprawach historii i sukcesji rewolucji.
Kuba przyznaje, to jest nasza broń Kubańskie MSZ oświadczyło, że na północnokoreański statek zatrzymany przez panamską służbę celną, załadowano cukier i...240 ton broni.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)