Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
więźniowie polityczni
01.10.2014 16:51

Więźniowie polityczni z byłego NRD otrzymają więcej pieniędzy

Rząd postanowił podnieść świadczenie z 250 euro obecnie do 300 euro miesięcznie - poinformował rzecznik rządu Steffen Seibert.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marlee90/iStockphoto)

Niemcy, którzy w czasach Niemieckiej Republiki Demokratycznej byli więzieni z przyczyn politycznych co najmniej 180 dni, otrzymają od 2015 roku wyższą rentę. Rząd postanowił podnieść świadczenie z 250 euro obecnie do 300 euro miesięcznie - poinformował rzecznik rządu Steffen Seibert.

_ - Chcemy uhonorować w ten sposób dzielnych ludzi, którzy walczyli o demokrację i wolność _ - powiedział Seibert. W tym roku Niemcy obchodzą 25. rocznicę ulicznych protestów w Lipsku, Dreźnie, Berlinie Wschodnim i innych miastach NRD, które przyczyniły się do upadku muru berlińskiego, ustąpienia komunistycznych władz NRD, a w dalszej perspektywie zjednoczenia Niemiec.

Specjalną rentę pobiera 45 tys. Niemców uznanych za osoby prześladowane przez komunistyczne władze NRD. Przewodniczący Stowarzyszenia Byłych Ofiar SED (Socjalistyczna Partia Jedności Niemiec - odpowiednik PZPR) Rainer Wagner skrytykował projekt ustawy jako _ polityczny chwyt marketingowy _.

Zamiast symbolicznej podwyżki władze powinny jego zdaniem znieść biurokratyczne przeszkody utrudniające wielu prześladowanym uzyskanie statusu ofiary. Wagner zawrócił uwagę, że w Niemczech istnieją grupy ofiar komunistycznego reżimu, którym władze odmawiają świadczeń.

Czytaj więcej w Money.pl
Cameron zapowiada obniżkę zasiłków i referendum David Cameron prosił wyborców o kolejne pięć lat na dokończenie programu odbudowy kraju po kryzysie gospodarczym. Zapowiedział konkretne korzyści, w tym ulgi podatkowe.
Były kanclerz Niemiec apeluje o dialog z Rosją Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder opowiedział się podczas spotkania niemieckich i rosyjskich biznesmenów w Rostocku za kontynuowaniem dialogu z Rosją pomimo konfliktu o Ukrainę.
Polskie gangi w Niemczech. Rekordowa liczba Liczba kierowanych przez Polaków organizacji przestępczych działających na terenie Niemiec znajduje się na poziomie najwyższym od pięciu lat - wynika z najnowszego sprawozdania Federalnego Urzędu Kryminalnego BKA przedstawionego w środę w Berlinie.
Tagi: więźniowie polityczni, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz